Po čem se nejvíce tloustne?

Po čem se nejvíce tloustne? zář, 6 2023

Překvapivé faktory, které vedou k přibírání na váze

Všechno je o rovnováze – ať už jde o pracovní život, rodinný život, nebo třeba jen správný poměr mezi proteiny, sacharidy a tuky v našem jídle. Někdy mám pocit, jako by se někde v hlubinách našeho těla skrýval malý matematik, který po celý den počítá kalorie, které jsme přijali a které jsme zase spálili. A pak chudáček ztrácí počty, když ze své kuchyňské skříně vytáhnu čokoládu nebo si dám k večeři místo salátu hranolky. Ale copak to je tak jednoduché, že bychom tloustli jen kvůli tomu, co máme na talíři? Není tomu tak. Sama jsem se přesvědčila, že za nadváhou mohou stát i další, na první pohled možná překvapivé faktory.

Spánek jako klíčový prvek v boji proti kilogramům

Můj Kocour Felix má lehkost spánku záviděníhodnou. Kdykoliv se mu zachce, tak se prostě natáhne a začne vrnět. A my lidé? Ah, to je jiná káva – pun intended! Nedostatek spánku nás nemá jen podrážděné, ale může být i jedním z největších nepřátel naší postavy. Vědci dokázali, že nedostatek spánku ovlivňuje produkci hormonů, které řídí náš apetit. A tak se může stát, že když se nesplést s dostatkem spánku, naše tělo začne vyžadovat více jídla, než skutečně potřebuje. Takže pokud jste se někdy ve tři ráno našli před otevřenou lednicí, aniž byste věděli, jak jste se tam dostali, už to chápete! Moje rada? Dostačující spánku by měl být základním prvkem jakéhokoli režimu hubnutí.

Úzkost a stres – tiší nepřátelé naší štíhlé linie

Pamatuji si ještě na svou první školu, kdy jsem byla tak nervózní, že jsem měla pocit, jako by moje břicho tvořilo vlastní nervový systém. A co teď? No, po pravdě řečeno, stále se to děje! Určitě to znáte - úzkost a stres mohou způsobit, že se cítíte hladoví, i když vlastně nejste. Vysoká hladina kortizolu, hormonu, který se produkuje při stresu, může způsobit zvýšenou chuť na sladké a tučné potraviny, stejně jako snížit naši schopnost spalovat kalorie. Dokonce i Papoušek Kvido si občas stresuje a pak ho můžu vidět, jak se vrhá na svou oblíbenou směs semen jako záchranný kruh.

Kalorie a nápoje: Neviditelný problém

Nemyslím tím jen tu skleničku vína nebo pivo, které si občas dáte po náročném dni (i když ani to není zrovna malá kalorická bomba). Myslím tím i slazené nápoje, džusy a dokonce i některé druhy kávy a čaje, které jsou plné cukru. Přitom pitný režim je podstatný pro řadu tělesných funkcí a je důležitý pro správné trávení a odbourávání tuků. Co tedy radím? Kupte si hezkou láhev na vodu a mějte ji vždy u sebe. A pokud milujete kávu jako já, zkuste ji pít bez cukru. Možná vám nebude chutnat hned první den, ale věřte mi, že se na to dá zvyknout!

Stravovací návyky místo diet

Tak jo, taky jsem byla na té šílené rýžové dietě. A fungovalo to! Dokud jsem jedla jen rýži. Jenže jakmile jsem se vrátila k obvyklé stravě, rychle jsem přibrala vše, co jsem zhubla, a ještě něco navíc. Problém s dietami je ten, že jsou dočasné. Ale co potřebujeme, jsou trvalé změny ve stravování. Já se snažím jíst více zeleniny, omezit sladkosti a tučné potraviny, ale nezakazuji si je úplně. A nezapomínám na pravidelné jídlo. Protože pravidelné stravování je to, co nám pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi a eliminuje výkyvy hladu, které nás mohou vést k přejídání.

Pohyb jako zásadní součást zdravého životního stylu

Je jasné, že ne každý z nás může být vrcholovým sportovcem. Ale to neznamená, že se nemůžeme hýbat. Já rozhodně nejsem žádná fitness královna, ale snažím se pravidelně cvičit. A je to těžké, vždyť vím, jak je to náročné dostat se z pohodlného gauče a začít se hýbat. Ale vždy, když se nakonec přiměju k pohybu, cítím se skvěle. Pohyb pomáhá spalovat kalorie, ale také zlepšuje náladu a pomáhá redukovat stres a úzkost, které, jak jsme už zjistili, mohou také přispívat k nadváze.

Chytré a zdravé svačiny, které vás udrží v pohodě

Je třeba si uvědomit, že ne všechny kalorie jsou vytvořeny stejně. To je fakt, který jsem se naučila tvrdým způsobem. Nesnažte se utopit svůj hlad v čokoládě nebo chipsách, protože vám to jen zvýší hladinu cukru v krvi, který poté rychle klesne a vy zase budete hladoví. Místo toho jsem začala experimentovat se zdravými svačinami, které můžu mít po ruce kdykoliv přijde malá hladovka. Například ořechy, ovoce, kvalitní jogurty nebo různé tyčinky z celozrnných cereálií, které jsou skvělé k zabránění hladu mezi hlavními jídly.

Naučte se poslouchat své tělo

Můžete jíst zdravě, cvičit pravidelně, dostávat dostatek spánku a přesto někdy můžete mít pocit, že něco není v pořádku. Tělo nám dokáže posílat signály, které je důležité umět číst. Například, když jsem se snažila zhubnout, začala jsem mít neustálý pocit únavy a neměla energii. Ukázalo se, že mi chybí železo. Po doplnění železa se moje tělo znovu rozhýbalo a já jsem se cítila mnohem lépe. Proto je důležité poslouchat své tělo a v případě jakýchkoli problémů se obrátit na odborníky.

Na závěr bych chtěla dodat, že každý z nás je jedinečný a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Důležité je najít rovnováhu, která bude pro vás fungovat. A pamatujte, že to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je mít se rádi takoví, jací jste!