Kde má sídlo WHO?

Kde má sídlo WHO? říj, 6 2023

Uvod do historie a cílů WHO

Nemusím vám pravděpodobně připomínat, když tvrdím, že Světová zdravotnická organizace (WHO) je zásadním globálním hráčem v oblasti veřejného zdraví. V tuto chvíli, uprostřed různých zdravotních krizí, je význam této organizace více než zřejmý. Ale víte, kde tato důležitá organizace má sídlo?

Škoda, že jezevčík nemůže cvaknout tlapkama na klávesnici, protože by vás Anička mohla dynasticky přivést do Ženevy ve Švýcarsku, kde se WHO nachází. Ale nebojte, já to za ni udělám. Chci se s vámi podělit o několik zajímavostí a tipů, které se týkají organizace a jejího sídla.

Ženeva, kráska mezi švýcarskými jezery

Už jste někdy slyšeli o městě Ženeva? Pokud ne, tak je nejvyšší čas seznámit se s touto krásou. Když přemýšlím o Ženevě, myslím na průzračná jezera, honosné hodinky a vynikající čokoládu. Ale co se mi vždy vybaví, je to, že tady má sídlo Světová zdravotnická organizace.

Ženeva je domovem pro WHO od roku 1948. Jde o jedno z nejdůležitějších měst na světě, co se týče diplomacie. V Ženevě má sídlo nejedna významná mezinárodní organizace. Kromě WHO to jsou například taky Mezinárodní červený kříž a Mezinárodní organizace práce.

Proč má WHO sídlo právě v Ženevě?

Možná se ptáte, proč zrovna Ženeva? No, to je vynikající otázka. Ženeva je strategicky umístěna v srdci Evropy a je domovem nesčetných mezinárodních organizací. Tato skutečnost dává WHO ideální pozici pro poskytování podpory a zasahování po celém světě. Není to tedy náhoda, ale strategické rozhodnutí.

Příklad, jak přítomnost WHO ve Ženevě může mít globální dopad, jsem zažil na vlastní kůži. Když jsem byl na výměnném studiu ve Švýcarsku, setkal jsem se s lidmi, kteří pracovali pro WHO, a jejich práce na globální úrovni byla úžasná. Zdůraznili, jak významný je vliv této organizace a deklarovali, že právě lokalita jejího sídla je pro to klíčová.

Význam WHO v globálním zdravotnictví

Možná jste si řekli, že sídlo WHO ve Švýcarsku je sice hezké, ale jaký to má vliv na globální zdraví? Význam WHO je nesmírný. Právě oni jsou těmi, kdo koordinuje mezinárodní akce v reakci na vážné zdravotní krize, jako byla například pandemie Covid-19.

V roce 2020, uprostřed pandemie, jsem se dostal k potřebě lékařské péče a uvědomil jsem si, jaká je důležitost koordinované a funkcionalizované zdravotnické péče. Takovéto koordinace na světové úrovni by byla bez organizace jako WHO prakticky nemožná.

Kontakt na WHO

Jestliže byste chtěli navštívit sídlo WHO, nebo se vám tam chce něco konkrétního zeptat, tak to určitě lze. Můžete jim zavolat, napsat e-mail, nebo je navštívit přímo v Ženevě. Lze se také připojit k jejich newsletterům nebo sledovat jejich webové stránky. Já osobně jsem několikrát s WHO komunikoval kvůli mé práci bloggera a musím říct, že jejich ochota a přístup k veřejnosti je na velmi vysoké úrovni.

Závěr: Co z toho plyne?

Rekapitulujeme-li všechno, co jsme si zde pověděli, mělo by nám být jasné, proč WHO sídlí právě ve Ženevě a jaký vliv to má na světové zdravotnictví. Četné aktivity a projekty, které tato organizace realizuje, vytvářejí bezpečnější a zdravější svět pro nás všechny. A její centrální a strategické postavení v Ženevě tomu nesmírně pomáhá.

Takže pokud se vám někdy dostane do rukou kousek švýcarské čokolády, nebo uvidíte nějaké z těch luxusních hodinek ze Švýcarska, vzpomeňte si na to, jak důležitou roli hraje tento malý stát a především město Ženeva v globálním zdravotnictví díky Světové zdravotnické organizaci. A proč ne, možná začnete plánovat svou příští cestu právě sem, aby jste se na vše podívali na vlastní oči.