Které potraviny nejíst?

Které potraviny nejíst? říj, 13 2023

Uvíznutí v Potravinovém Labyrintu

Tak, jak jsme se dnes rozhodli zabloudit do potravinového labyrintu. Nebudeme se ale zaměřovat na to, co bychom měli jíst, ale naopak, na to, co bychom měli ze svého jídelníčku vyloučit. To je dnes prakticky náš zlatý grál a tak se na něj podíváme velmi detailně. Vždyť kolikrát se stane, že něco konzumujeme s tím, že je to pro nás zdravé, a až pak zjistíme, že tomu tak vůbec není!

Svět plný cukrů

Jestli je něco, co byste měli ze svého jídelníčku určitě vyřadit, tak jsou to nadbytečné cukry. Cukr má schopnost být tak trochu všudypřítomný, a tudíž je těžké ho zcela vyloučit. Platí to obzvlášť pro rafinované cukry, které se nacházejí v řadě zpracovaných potravin. Ale počkat, nechcete se vzdát své hořce milované oblíbené čokolády ci koláče? Zažila jsem to sama na sobě a vím, jak to je těžké. Ale i Petr, můj manžel, o tom ví své. Když to zkusil poprvé, strašně mu chyběla ta sladkost v ústech. Ale jak se říká, dobrých věcí není nikdy dost, a tak se časem naučil přijít si na chuť jinak.

Oleje a Trans-Tuky – Nepřítel Číslo Jedna

Vyhněte se také některým olejům a trans-tukům. Ne všechny jsou špatné, ale některé z nich byste měli určitě vyloučit. Nejdůležitější je vědět, které konkrétně svůj účel naplňují. Například nerafinované rostlinné oleje jako je olivový olej, avokádový olej nebo lněný olej jsou zdravé. Ale zpackané se to začne, když přijde na rafinované oleje nebo ty s vysokým množstvím nasycených tuků, jako je kokosový olej nebo palmový olej. A nehovořě o trans-tucích, to jsou nepřátelé číslo jedna!

Ne tak rychlé jídlo

Rychlé občerstvení je další potravina, které bychom se měli vyhnout. Říká se tomu rychlé, ale neříká se tomu zdravé. A skutečně to tak je! Ta chuť je sice lákavá, nemluvě o tom, jak je to pohodlné a praktické. Ale jak říká můj milý Petr: "Chutě je královna, ale zdraví je král." Je to pravda, zejména pokud máte na mysli dlouhodobé zdraví.

Bílá je dobrá, nebo ne?

Často slyšíme, že bychom se měli vyhnout bílému chlebu. Ale proč vlastně? No, bílý chleb je vyrobený z rafinované mouky, která obsahuje méně vláken a živin než mouka celozrnná. Kromě toho má bílý chleb vysoký glykemický index, což znamená, že zvyšuje hladinu cukru v krvi rychleji než jiné druhy chleba. Jak se říká: Dopřej, ale s mírou. Takže neznamená to, že musíte bílý chleb zcela vyloučit, ale určitě bychom měli přejít na celozrnný chleb.

Není všechno zlato, co se třpytí

Poslední potravinou, na kterou bych chtěla upozornit, jsou energetické nápoje. Ty jsou často maskovány jako zdravé možnosti a nabízejí se jako rychlý zdroj energie, často doplněný o vitamíny a minerály. Ale skutečná nevýhoda těchto nápojů je skrytá v jejich vysokém obsahu cukru a kofeinu. Věřte mi, já sama jsem se tím trápila. Milovala jsem ten rychlý energetický záchvěv, který mi dával, ale nakonec jsem zjistila, že energetické nápoje dělají více škody než užitku. Místo toho se snažím jíst vyváženější stravu, aby mi dodala energii, kterou potřebuji během dne. A myslete na to, že je vždy lepší pít vodu!

Je důležité si uvědomit, že nejde o drastické odříkání, ale o změnu životního stylu. Přestože to může být těžké, je to určitě pro naše zdraví stojí za to. Vzpomeňte si na to pravidlo: čím přirozenější je potravina, tím lépe! Jak říká můj miláček Petr, "Jíme, abychom žili, ne žijeme, abychom jedli". A já nevím o lepším způsobu, jak to shrnout.