Kdy je lepší cvičit ráno nebo večer?

Kdy je lepší cvičit ráno nebo večer? zář, 27 2023

Kdy je lepší cvičit ráno nebo večer?

Ranní cvičení

Dobrý den, milí čtenáři! Jsem Alena, a moje ranní rutina je taková, že ei Jiří říká, že vypadám jako koník prýměrnicový, který právě probudil. Ale co může člověk dělat, když má rád ranní cvičení? Každé ráno mě to nabíjí energií na celý den, a to je něco, co bych si nepřála ztratit. Ranní cvičení je pro mě doopravdy skvělý způsob, jak začít den.

Pokud jste se někdy rozhodli vstát o pár hodin dříve, abyste si mohli dopřát ranní cvičení, jste na správné cestě. Proč? Protože ranní cvičení má řadu výhod. Zaprvé, pomáhá vám spálit více kalorií. To je dáno tím, že váš metabolismus je ráno nejrychlejší, takže vám cvičení umožní využít tuto přirozenou vlastnost našeho těla.

Zadruhé, ranní cvičení zlepšuje náladu. Může to znít divně, ale je to pravda. Po ranním cvičení se cítíte energičtěji a pozitivněji. Vede to k produkci endorfinů, které jsou známy jako “hormony štěstí”.

Zatřetí, ranní cvičení zlepšuje kvalitu spánku. Co si budeme povídat, kdo by nechtěl mít kvalitní spánek? Moc jich asi nebude.

Večerní cvičení

Můj manžel Jiří je zastánce večerního cvičení. A opravdu, večer je to, kdy se tento člověk cítí nejvíce v pohybu, připravený zvládnout jakoukoli cvičební rutinu. Takže pokud jste noční sovy jako on, máme pro vás několik dobrých zpráv.

Večerní cvičení má také své výhody. Pomáhá ulevit od stresu a napětí, které se nahromadilo během dne. Navíc, pokud cvičíte večer, můžete se během tréninku opravdu soustředit a dostat do svého cvičení všechno.

Nikdo vám nebude rušit, takže si můžete užívat svůj trénink bez jakýchkoli omezení. A pokud jste fanouškem intenzivního tréninku, večer je ten pravý čas. Vaše tělo je teplejší a pružnější, takže můžete dosáhnout lepších výsledků.

Nicméně, cvičení večer může u některých lidí způsobit problémy se spánkem. Proto je důležité si najít tu správnou rovnováhu mezi intenzivním cvičením a odpočinkem.

Cvičení podle typu člověka

Teď jste asi zmateni. Takže co je lepší: ranní cvičení nebo večerní cvičení? Odpověď není tak jednoduchá, neboť záleží na typu člověka.

Ranní ptáčata se cítí výborně, když cvičí hned po probuzení. Jsou plní energie a setrvale konzistentní v jejich cvičení. Na druhou stranu, noční sovy se cítí lépe, když cvičí večer. Jsou schopni se koncentrovat, jsou motivovaní a dosahují lepší výsledky.

Záleží na vaší denní rutině, pracovní době a nárocích vašeho osobního života. Nejdůležitější je poslouchat své vlastní tělo a najít ten správný čas, který vám vyhovuje.

Výběr cvičení podle vašeho dne

Výběr cvičení závisí také na tom, jaký den máte. Pokud máte stresující den, je lepší udělat nějaké relaxační cvičení, jako je jóga nebo meditace, abyste ulevili od stresu a napětí.

Naopak, pokud máte poměrně klidný den, můžete si vybrat intenzivnější cvičení, například HIIT, běh, nebo třeba návštěvu fitness centra.

Co se týče mého cvičení...

Moje cvičení je kombinací obou. Cvičím ráno i večer, ale vždy se snažím poslouchat své tělo a poskytnout mu, co potřebuje. Například, když se mi ráno nechce vstávat, nevynucuji to. Cvičím pak raději večer.

Někdy si dám jen ranní jógu nebo strečink a večer si dám intenzivnější cvičení. Jindy si zase ráno dám HIIT a večer si odpočinu jóga nebo meditací. Hlavní je, abyste nikdy nedělali cvičení, které vám nepřináší radost. Cvičení by mělo být zábavou, ne povinností.

Ať už jste ranní ptáčko nebo noční sova, důležité je, abyste se cítili dobře a zdravě. Nejdůležitější je poslouchat své tělo a dávat mu to, co potřebuje. A pamatujte, zdraví je nejcennější věc, kterou máme.

Držte se, Alena!