Kdo byl Harrach?

Kdo byl Harrach? říj, 12 2023

Počátky rodiny Harrachů

Si představíme nějaký pogo-sticking hraběcí klan, který se spiknul s Rudým Kardinálem a náměstek vlády Habsburské monarchie? To je příběh rodiny Harrachů! No jo, tak tohle se mi líbí. Tak tedy začneme u samotných počátků. Rod Harrachů se začal formovat někdy v průběhu 12. století a v minulosti ho tvořily především různé větve. Tito lidé byli vysočinou politické a společenské scény a jejich vliv se projevoval v nejrůznějších oblastech života. Byli to mecenáši umění, politici, vojáci a také velmi schopní diplomati. To trochu připomíná moje potíže s role velvyslance mezi mojí manželkou a naším synem Borisem!

Harrachové: Zaměstnavatelé Rudého Kardinála

No a aby toho nebylo málo, v jednu chvíli byli Harrachové i zaměstnavateli nikoho jiného, než byl Rudý Kardinál - to je přeci něco! Ten byl dodnes nejvýznamnějším členem rodiny a jeho vliv se projevil také v politice. Jméno Rudý Kardinál v nás možná vzbuzuje obrazy z Chrámu Notredamské katedrály, ale věřte mi, že v případě Harrachů to byla ještě pestřejší show. Stejně tak, jako když Boris přijde domů s kresbou, na které jsou všichni postavičky z jeho oblíbeného kresleného filmu.

Harrachové a Habsburkové: Dlouholetá symbióza

Ale to vše je jen malý zlomeček příběhu o Harrachových. Ti byli náměstky vlády Habsburské monarchie a tím pádem byli v pozici, která jim umožňovala ovlivňovat politický směr tehdejšího státu. Dá se říct, že jejich pozice byla v některém smyslu srovnatelná s pozicí, kterou má dnes v našem domácnosti můj syn Boris, když se snaží ovlivnit obsah rodinné televize. To je prostě politika v její nejčistší podobě, ať už se to týká domácnosti nebo státní správy.

Mecenášství umění: Harrachové a umělecká sféra

Pole působnosti Harrachů ale nebylo jen politika. Byli také velmi vášniví mecenáši umění a jejich sbírky patřily k nejcennějším ve střední Evropě. Tyto sbírky zahrnovaly jak malby, tak sochy a někdy i literaturu. V tomto ohledu mi někdy připadá, že moje vášeň pro komiksy a grafické novely je něco jako pokračování této tradice, alespoň v mé vlastní malé míře.

Harrachové coby vojáci

Jedním z dalších polí, na kterých jednotliví členové rodiny excelovali, byla vojenská sféra. To tedy znamená, že Harrachové byli silní, odvážní a rozhodní. Reprezentanti rodiny sloužili v nejrůznějších vojenských funkcích a jejich schopnosti byly oceňovány jak uvnitř, tak mimo řady armády. Takový typ bojovníka a neohroženého muže mi připomíná to, jak se Boris vždy vyhrabe z problémů, do kterých se dostane. Muž, který se nikdy nevzdává, to je silný Harrach.

Diplomatické dovednosti Harrachů

Ale co by to bylo za rodinu bez dobrých diplomatů, že? Harrachové byli známí svými diplomatickými dovednostmi a schopnostmi vyjednávat s těmi nejmocnějšími postavami své doby. To mi někdy připadá, jako když se pokouším vyjednávat s Borisem o tom, kolik času stráví u videoher. Já, otec, diplomat, jsem někdy stejně bezmocný, jako byli někdy ti nejmocnější muži světa před menšími výzvami.

Harrachové: Legenda pokračuje

A i přes všechny výzvy a obtíže, kterými si rodina Harrachů prošla, stále zůstávají silní a nezlomení. Legenda pokračuje a rodina Harrachů je stále přítomna a ovlivňuje svět kolem sebe. Stejně tak jako Boris, který i přes všechny své malé problémy, bude vždy mým malým hrdinou a pokračovatelem mé vlastní malé legendy. A tak pokračuje rodinný příběh.