Jaký je rozdíl mezi boxem a Kickboxem?

Jaký je rozdíl mezi boxem a Kickboxem? srp, 16 2023

Úvod do světa boxu a kickboxu

Na otázku "Jaký je rozdíl mezi boxem a kickboxem?" neexistuje jen jednoduchá odpověď. Je to vlastně celá cesta, která vás vezme na procházku přes historii, techniku, výzbroj i oblékání. Já, Jakub, jsem na vlastní kůži zažil vášeň pro oba sporty, a rád bych s vámi podělil o své zkušenosti, poznatky a také o nějaké ty zábavné příhody. Kdo by řekl, že se z mě stane autor takového článku, když jsem poprvé vstoupil do fitka s úmyslem zlepšit svou postavu a zdraví?

Hluboké kořeny a bohatá historie obou sportů

Pro začátek je potřeba zjistit, odkud oba tyto sporty pocházejí. Box má daleko delší historii - sahá až do starověkého Řecka, kde byl poprvé představen jako olympijský sport. Představte si tu dobu, bez jakýchkoli ochranných opatření a s malou znalostí lékařských procedur, boxeři šli do ringu jen ve svých pásu. V porovnání s boxem, kickbox je relativně nový sport, který vznikl v 70. letech 20. století jako spojení technik boxu a karate. Je to svěží vítr jako nováček v národní areně, ale svou popularitu získal velmi rychle.

V mém životě jsem měl čest vyzkoušet oba sporty. Můj syn Boris je zapálený pro box. Dělá mi radost, když vidím, jak je do svého sportu zanícený a jak se mu daří. Jednou jsme spolu šli na box, ale Boris mě hned v prvním kole poslal k zemi. Byl jsem na něj tak pyšný, ale také jsem si uvědomil, že box už je pro mě trochu příliš náročný!

Technické aspekty: box versus kickbox

Hlavním rozdílem mezi boxem a kickboxem je, jak už název napovídá, že box je souboj pouze rukou, kdežto v kickboxu jsou povoleny také kopů. To mění celou dynamiku boje. V boxu se zaměřujete na rychlé a přesné údery, zatímco v kickboxu je důležité také dobře ovládat nohy.

Osobně mi přišlo, že kickbox je pro mě o něco snazší, přestože jsem box zkoušel dříve. Možná je to proto, že jsem jako mladý kluk dělal taekwondo. Kdo ví, každopádně posouzení, který sport je těžší, je v konečném důsledku velmi subjektivní.

Rozdíly v vybavení a oblečení

Když se podíváte na vybavení a oblečení pro box a kickbox, zjistíte, že jsou velmi odlišné. U boxu jsou rukavice obvykle těžší - kolem 16 uncí (přibližně 450 gramů) pro trénink a 10 uncí (přibližně 280 gramů) pro zápas. Naproti tomu kickboxové rukavice jsou lehčí a variují v rozmezí od 10 do 12 uncí (280-340 gramů). Rozdíl je také v obuvi. Zatímco boxeři nosí boty, které jim pomáhají výborně se pohybovat po ringu, kickboxeři často zápasí naboso nebo v krátkých ponožkách.

Fascinující je jak rukavice, tak obuv. Já sám si oblíbil lehkost kickboxových rukavic, které mi přišly méně omezující. A vyzkoušet zápasit naboso byl také zajímavý zážitek. Ale musím uznat, že boxerky mi sedly lépe než kratší kickboxové šortky.

Závěrečné úvahy: Proč volit box a proč volit kickbox

Nakonec, výběr mezi boxem a kickboxem záleží na vašich osobních preferencích. Box je skvělý, pokud se chcete zaměřit na sílu, vytrvalost a rychlost svých rukou, zatímco kickbox je dobrý pro ty, kteří chtějí rozvíjet celkovou pohyblivost a koordinaci.

Mě osobně oba sporty nadchly svým způsobem, a to nejen z pohledu fyzické aktivity, ale také jako životní filozofie. Takže vám doporučuji zkusit obojí. Někdo preferuje box pro jeho jednoduchost, historii a chráněnou taktickou hloubku. Někdo se zas více přiklání k kickboxu pro jeho moderní přístup, dynamiku a kombinaci několika bojových umění do jednoho. Ať už preferujete jakýkoliv styl, vždycky to bude dobře strávený čas.

Ať se vaše ruce a nohy pohybují jako blesk a vaše srdce bije jako bubny při sóle na koncertě rockové skupiny. Ať už se rozhodnete pro box nebo kickbox, bude to cesta, na které budete stále objevovat něco nového. A možná jednoho dne, až budete starší a moudřejší, tak jako já, budete moci svým zkušenostem dát kus sebe do bojových sportů a sdílet své příběhy s ostatními.