Jak vznikl tenis?

Jak vznikl tenis? říj, 3 2023

Základní kameny tenisové historie

Tenis je sport, který tvoří součást životů mnoha lidí, a může se nám zdát, že byl vždy součástí našeho světa. Ale jak vlastně tenis vznikl? Abychom porozuměli tomuto příběhu, musíme se vrátit až do 12. století, kdy se v Evropě začal hrát sport, který byl velmi podobný dnešnímu tenisu. Na tomto místě je důležité podotknout, že tento sport se nepodobal ničemu, co známe dnes. Lidé tehdy hráli tzv. Královský tenis rukou, a to doslova. Místo tenisové rakety používali svou pěst. Byla to krásná a jednoduchá hra, která ovšem výrazně ovlivnila vývoj dnešního tenisu. Máme tu tedy prvotní zárodek tenisu, který se odehrával ve středověkých dvorech a klášterech.

Kdy přišla na řadu raketa?

Hra s raketou přišla až později, konkrétně v 16. století. První rakety byly vyrobeny z dřeva a byly zoufale nepraktické, navíc měly struny z ovčích střev. Přesto byly pro svou dobu revoluční a znamenaly začátek přechodu k dnešní formě tenisu. Ale představte si hrát tenis s dřevěnou raketou a míčkem plněným vlnou nebo vlasy. Musel to být docela zážitek! Sám jsem kdysi našel starou dřevěnou raketu na půdě své babičky a musím říct, že se s ní slábně hraje. Ale jak říkám, byl to začátek. A začátky bývají často těžké.

První tenisové kluby a zápasy

A pak přišel velký skok v historii tenisu. Byl to rok 1874, kdy major Walter Clopton Wingfield patentoval pravidla pro hru, kterou nazval "Sphairistike". Tato hra byla zjednodušenou verzí staré hry s názvem "Real Tennis" a byla určena pro hraní na trávnících. A právě tento krok vedl ke vzniku tenisových klubů a prvních organizovaných zápasů. Poslouchejte tuto skvělou historku: když jsem byl malý kluk, chtěl jsem se připojit k místnímu tenisovému týmu. Proběhlá soutěž o místo v týmu a já jsem byl rozrušený. Ale místo abych trénoval, strávil jsem celé odpoledne vyhledáváním informací o historii tenisu, abych se připravil na možné otázky trenéra. Když přišel den soutěže, hrál jsem hrozně, ale odpověděl jsem správně na všechny otázky o historii tenisu. A víte co? V týmu mě vzali!

Od trávníků k betonovým dvorcům

V roce 1880 došlo k dalšímu významnému momentu v historii tenisu, kdy byly vytvořeny první betonové dvorce. Ty byly mnohem odolnější než trávníkové dvorce a umožňovaly hrát tenis pravidelně a za všech podmínek. Samozřejmě to byla jen další vývojová fáze, která vedla ke vzniku moderního tenisu. Později v průběhu 20. století došlo k vytvoření tvrdých dvorců, které jsou dnes nejběžnějším typem dvorců pro profesionální tenisové zápasy. Osobně mám na betonových dvorcích mnoho vzpomínek. Ať už jsou to přátelské zápasy s kamarády, nebo série tenisových lekcí, v nichž jsem se snažil zdokonalit svůj beckhand. Ať už je to jakkoli, je to významná část historie tenisu.

Tenis v moderní době

V dnešní době je tenis mezinárodně uznávaným a populárním sportem se sítí profesionálních turnajů a miliony fanoušků po celém světě. Tento sport si zachoval tradici a eleganci svých kořenů a zároveň se vyvíjel a přizpůsoboval měnícím se potřebám a očekáváním hráčů. Dnes je tenis dynamickou hrou, která kombinuje sílu, obratnost, strategii a mentální houževnatost. Rozhodně to je sport, který nás může naučit mnohé o životě. Ať už jste profesionální hráč nebo rekreační sportovec, je důležité si uvědomit, jak hluboko sahají kořeny tohoto sportu. Je to sport s dlouhou a bohatou historií, která dělá z hraní tenisu něco speciálního.