Jak vybrat potápěčskou masku?

Jak vybrat potápěčskou masku? srp, 16 2023

Výběr potápěčské masky - začínáme základy

Nic neovlivní vaši potápěčskou zkušenost více než kvalitní masce. Velmi často dochází k tomu, že si potápěči zakoupí nekvalitní nebo nesprávnou masku a tím přicházejí o to kouzlo, které potápění ve skutečnosti je. Maska je totiž vaše brána do podvodního světa, je to vaše "okno" do všeho, co se děje pod hladinou. Tak jak si vybrat tu správnou? To je otázka, kterou si klade každý potápěč.

S vámi, má drahou čtenářskou komunitou, se chci podělit o své tipy a postřehy, které jsem si během let nabrala. Myslím tím, že tento článek považuji za svůj malý průvodce světem potápěčských masek, určený jak pro začátečníky, tak pro zkušené potápěče. Ať už jste expert nebo se teprve chystáte obout ploutve, věřím, že tento článek vám pomůže vylepšit vaši potápěčskou zkušenost.

Komfort - klíč k dobré masce

Základním kritériem při výběru masky by měl být komfort. Maska by měla pohodlně sedět na obličeji a neměla by tlačit. Pokud se cítíte nepohodlně, když si masku nasadíte na suchu, bude to jen horší pod vodou. Nesmírně důležité je také to, aby vám maska dokonale těsnila. Test na těsnost můžete udělat tak, že si masku přiložíte na obličej bez použití popruhu. Pokud vám maska drží jen díky nasátí, je to dobré znamení.

Moje první maska nebyla zrovna nejpohodlnější. Také jsem si několikrát vynořila čelo, protože mi maska padala. Ale to bylo dávno, když jsem byla ještě "suchá ratolest". Dneska už vím, že je lepší investovat do dražší a kvalitní masky, která mi bude pohodlně sedět a nebudu muset během potápění řešit, jestli mi nezačne téct.

Materiál potápěčské masky – sklo versus plast

Když se budete dívat na masky, narazíte na rozdíly v materiálu skel. Může to být buď sklo nebo plast. Mějte na paměti, že plastové sklo má obecně tendenci poškrábat se nebo zestárlout, zatímco sklo je mnohem odolnější. Skleněné masky bývají také lepší v předávání barev a umožňují lepší viditelnost.

Typ masky - jednooká, dvouoká, celoobličejová

Rozhodování o správném typu masky je dalším krokem při nákupu. Jednooké masky poskytují široký zorný úhel a jsou ideální pro potápěče, kteří chtějí mít co nejlepší výhled. Dvouoké masky, na druhou stranu, nabízejí lepší zaměření a jsou také lehčí a kompaktnější.

Vlastnosti potápěčských masek

V dnešní době máme širokou škálu různých funkcí a vlastností, které může maska mít. Například některé masky mají protiskluzové popruhy, které zabraňují tomu, aby se maska na obličeji pohybovala. Jiné masky mají vyrovnávací systémy vzduchu, které umožňují potápěčům upravit tlak vzduchu uvnitř masky jak se ponoří.

Barva a design masky

Při výběru masky nezapomínejte na svůj styl a preferenci barvy. Pravdou je, že většina potápěčů se rozhodne pro černou barvu, ale existuje i spousta dalších barevných variant. Co se týče designu, je zde také široká škála možností. Důležité je, aby vám design vyhovoval a abyste se cítili dobře.

Údržba a péče o masku

Poslední, ale neméně důležitý bod, je údržba a péče o masku. Po každém použití masku důkladně opláchněte sladkou vodou a nechte uschnout na vzduchu. Uchovávejte ji na suchém a temném místě, aby se předešlo poškození UV zářením a chlórem.

Tak a hotovo! Doufám, že jste se dozvěděli něco nového a užitečného o tom, jak si vybrat potápěčskou masku. Tak na co ještě čekáte? Pojďme se ponořit do té nádherné podvodní říše!