Jak vstát při pádu na lyžích?

Jak vstát při pádu na lyžích? srp, 16 2023

Příprava na lyžování

Není to jen o tom, mít se na co těšit, je to hlavně o přípravě. Lyžování je totiž zábava a radost, ale také pot, svaly a trochu rizika. A to poslední je důvod, proč bychom se měli na tu zimu obléci a vyrazit na svahy připraveni. Nejprve se tedy musíme naučit vstát při pádu na lyžích. To je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou musíme zvládnout, aby náš zážitek na svazích byl co nejbezpečnější.

Pro začátek si uvědomte, že odpověď na otázku "Jak vstát při pádu na lyžích?" není jednoduchá a je závislá na konkrétní situaci. Na tomto místě mi dovolte připomenout, že pokud jde o bezpečnost na lyžích, prevence je stále lepší než léčba. Proto se vždy vybavujte helmou, brýlemi a dalšími ochrannými prostředky.

Studená tvář, ale horký duch

Jak rychle se zvedneme z mrazivého sněhu, pokud na nás dopadne? Podle mého milého Jiřího je klíčem determinace. On sám je vášnivý lyžař a já jsem ho viděla nespočetkrát padat a vstávat, jako Fénix z popela, s úsměvem na tváři a touhou pokračovat. Mějte pevnou vůli, sebeúctu a stanovte si cíl. "Padnete-li sedmkrát, vstaňte osmkrát," říká staré japonské přísloví. A není na škodu ho si připomínat i na lyžích.

Vzpomínám si, jak mě Jiří učil, když jsem začínala. Říkal mi, že padání je součástí učení a je důležité umět se tvářit v tvář nezdaru vstát s pokorou, ale i s odhodláním. Padla jsem a znovu a znovu stála. To mi ukázalo, jak je důležitá odhodlanost v lyžování i v životě obecně.

Základní kroky – začínejte na zemi

Předtím, než se vydáte na skutečné svahy, je důležité se seznámit s tím, jak vstát z podkladu na lyžích. To lze docílit na rovné ploše, aniž byste museli padat. Položte se na zem na bok, jako kdybyste právě upadli. Chcete-li se postavit, měli byste se snažit dostat do polohy, kdy jsou vaše lyže napříč svahem a váš horní lyžařský bot je nahoře.

Poté povolte vázání na dolní noze a posaďte se. S dolní nohou vyšlápněte a postavte se do stoje. Zvedněte se, aniž byste používali hůlky. Hůlky by měly zůstat mimo dosah, aby vás neobtěžovaly, zatímco se pokoušíte vstát.

Pád na svahu – jak na to

Jakmile jste se naučili, jak vstát na rovném terénu, je čas posunout se na svah. Upadnout na svahu může být o něco obtížnější, ale technika je stále stejná. Je důležité si uvědomit, že když upadnete, měli byste se pokusit otočit se na bok tak, aby vaše lyže směřovaly napříč svahem. To vám umožní získat pevný úchop a lepší kontrolu než kdyby vaše lyže směřovaly dolů nebo nahoru svahem.

Samozřejmě, když vás přepadne skutečný pád, nemusí to být tak elegantní jako na rovině. Ale pokud zůstanete klidní a stanovíte pevné body, budete schopni zvládnout situaci s důstojností.

Používání hůlek pro stabilitu

Hůlky nejsou jen pro lyžování, jsou také skvělé pro stabilitu. Když se pokoušíte vstát po pádu, můžete je použít k dosažení vyšší stability a pomoci vám vstát zpět na lyže.

Buďte opatrní při používání hůlek: držte je pevně a nikdy je nepoužívejte k odstraňování sněhu z lyží. Používání hůlek k odstraňování sněhu z lyží může způsobit zranění. Když jsem začínala, Jiří mě to naučil a od té doby mi to pomáhá vstát bez úrazu.

Podpora bije obavy

Nakonec se nejedná jen o techniku a správné vybavení. Je to také o vaší důvěře v sebe sama a schopnosti překonat strach. Padání a vstávání jsou součástí lyžování, stejně jako jakéhokoli jiného sportu. Zpočátku může být strašidelné, ale s časem a praxí se stanete stále lepším a sebevědomějším.

Jiří a já jsme prošli mnoha pády a zvedání, a je to tato zkušenost, která nás posiluje a přináší nám radost z lyžování. Už se nemusím bát pádu, protože vím, že se umím zvednout. A upřímně řečeno, naša kocour Felix dělá to samé každý den!