Jak účinně léčit sedmou nemoc - Osobní zkušenosti a rady

Jak účinně léčit sedmou nemoc - Osobní zkušenosti a rady led, 6 2024

Co to vůbec je ta sedmička

Zkusme začít úplně ze začátku. Co je to ta proslulá "sedmička"? Tímto pojmem se často označuje neštovice, neboli varicella, onemocnění, které nás může potkat hlavně v dětství a které se vyznačuje typickou vyrážkou, svěděním a obecnou malátností. V dnešní době je pojem "sedmička" spíše folklór, ale pojďme se podívat, jak se s tímto nemilým společníkem vypořádat, když už jednou zaklepe na naši imunitní bránu. A nemusíme mít rovnou sedm let neštěstí, i když se s tím mýtem někdy setkáme. S humorem a správným přístupem se dá překonat v podstatě cokoliv, tak pojďme na to!

Prevence je základ

Jak se říká, lepší je předejít než léčit. A v případě neštovic to platí dvojnásob. Očkování proti neštovicím je dostupné a velice účinné, od malička nás to učí a ne nadarmo. Očkování dokáže dětské tělíčko ochránit a vy se nemusíte obávat dlouhých dnů karantény a boje se svědivými puchýřky. Pokud jste jako dítě neštovice neprodělali a jako dospělý nemáte očkování, rozhodně stojí za to se svým lékařem o této možnosti poradit. A pozor, neštovice mohou být pro dospělé mnohem nepříjemnější!

První příznaky a co s nimi

Jestli už je ale očkování pozdě a přijde ta první teplota, bolest hlavy a celková únava, je třeba myslet na to, že možná nejde jen o obyčejné nachlazení. Přidá-li se k těmto symptomům charakteristická vyrážka, je načase vyrazit k lékaři. No jo, ti lepší znalci si řeknou, že neštovice jsou přecijen nakažlivé už dva dny před vyrážkou, ale co už. Až budete mít tíhu prvních symptomů na bedrech, určitě se snažte zůstat doma. A věřte mi, znám to, když vás chytí chuť udělat něco produktivního hned jak se necítíte úplně fit, ale vážně – zůstaňte v posteli!

Diagnóza a lékařská péče

Při potvrzení diagnozy neštovice vás čeká jasná instrukce – karanténa. Ano, to znamená pár dní až týdnů doma, bez kontaktů s vnějším světem. Pokud máte děti, je to trochu složitější, protože neštovice jsou opravdu velmi nakažlivé. Každopádně od lékaře dostanete instrukce, jak pečovat o vyrážku, jak zmírnit svědění a co dělat pro zrychlení rekonvalescence. A nebojte se na cokoliv zeptat – tohle není čas být hrdina, který vše zvládá sám.

Léčba vyrážky – trochu té laskavosti k tělu

A jsme u jádra pudla – jak sakra ty puchýřky a vyrážku zvládnout? No přátelé, zde se uživí veškerá naše trpělivost a schopnost být k sobě hodní. Puchýřky a vyrážky se sice hojí samy, ale můžeme proces urychlit a příjemnější tím, že budeme dobře hydratováni a budeme používat mastičky a krémy, které nám lékař doporučí. Každý si musí najít to své svědění zklidňující opojení, ať už je to chladivý gel nebo třeba valeriánová koupel, která umí divy.

Domácí režim – nejen Netflix & chill

Karanténa není dovolená, ale to neznamená, že si nelze užít nějaké to pohodlí. Chvíle, kdy se snažíme vymýtit ty zákeřné neštovice z našeho těla, můžeme využít i pro nějakou tu mentální relaxaci. Binge-watching vašeho oblíbeného seriálu může být skvělou terapií, ale stejně tak sáhněte po dobré knize nebo si dopřejte dlouhý telefonát s kamarádem. Hlavně si ale nedělejte starosti s prací a každodenními povinnostmi, teď jste na prvním místě vy a vaše zdraví.

Strava a hydratace – palivo pro imunitu

Jak říkám, nejsem doktor, ale o důležitosti správné stravy a dostatečné hydratace počul už snad každý. Jídlo bohaté na vitamíny a minerály pomůže vašemu tělu bojovat a zvládnout neštovice raz dva. A pokud vaše chuť k jídlu není na vrcholu, zkuste lehká jídla, která nezatíží váš žaludek. A voda, ano, voda je váš nejlepší přítel. Dostatečný přísun tekutin je klíčový pro detoxikaci a hydrataci pokožky, která se v těchto chvílích neuvěřitelně snaží.

Když nepomůže nic – léky proti bolesti a svědění

Bohužel se někdy může stát, že všechny ty mastičky, gely a domácí kouzla prostě nestačí. A to je chvíle, kdy může přijít řada na antihistaminika nebo dokonce antivirotika. Opět, o všem byste měli mluvit s vaším lékařem, protože nechceme situaci ještě zhoršit nevhodnou samořídící léčbou. Protbolestivé nebo antihistaminikové léky mohou poskytnout alespoň dočasnou úlevu od nejhoršího svědění a umožní vám lépe zvládnout všechny nepříjemnosti.

Psychická pohoda a podpora blízkých

Někdy podceňovaný aspekt při léčbě jakéhokoli onemocnění je psychická pohoda. Nejsem žádný psycholog, ale vím, že obklopení se podporou a pochopením blízkých může zázraky nejen s naší myslí, ale i s fyzickým uzdravováním. Ať už jde o podporu rodiny nebo přátel, je důležité cítit, že v tom nejste sami. Takže nebuďte hrdinové, neprožíváte to úplně ideálně a není hanbou požádat o pomoc nebo jen o povzbuzení slovem.

Konečná – návrat do normálu

A když všechno tohle zlé konečně pomine, čeká vás návrat do normálního života. Mohlo by se zdát, že je to nejjednodušší část, ale nezapomeňte dát svému tělu čas na zotavení. Neštovice sice mizí, ale stopu po nich můžete najít i několik týdnů po uzdravení. Není na škodu ještě chvíli zůstat opatrnější a sledovat reakce svého těla. A co je nejlepší? Imunita, kterou si vybudujete po prodělaných neštovicích, vás většinou ochrání na celý život. A tak nějak mám pocit, že jeden z univerzálních životních receptů zní: po každém pádu je třeba se znovu postavit a jít dál. A s neštovicemi to není nic jiného.