Jak správně zatáčet na lyžích: Techniky a tipy pro začátečníky i pokročilé

Jak správně zatáčet na lyžích: Techniky a tipy pro začátečníky i pokročilé pro, 18 2023

Základy zatáčení na lyžích

Abychom se všichni pořádně vyřádili na zasněžených svazích, je potřeba pochopit, co vlastně stojí za magií zatáčení na lyžích. Přiznávám, není to tak, že bych na své první sjezdovce přišla a hned sklízela ovace za elegantní oblouky ve sněhu. Ale s trochou trpělivosti a praxe se dočkáte oné grácie na bělouši. Když poprvé obujete lyže, vaším základním instinktem může být pevně se chopit holeí a doufat, že vás nějakým zázračným způsobem udrží na nohách. Povím vám ale, že tajemství dobře zvládnuté zatáčky spočívá především ve správném náklonu těla a ovládání lyží. Musíte se naučit důvěřovat svému tělu a umět reagovat na pocity pod nohama. A pak to jde samo, jako když dáte dětem čokoládu – ruce jim jdou jakoby samy nahoru.

Ovládněte náklon a vyvážení

Na zatáčení se lyží se vítej jako na vánoční večírek – s otevřenou náručí a velkou mírou optimismu! Klíčem k úspěchu je pochopit, že váš lyžařský triumf stojí na dvou pilířích: náklonu a vyvážení. Už jsem na vlastní kůži zažila, jak se z nevinného pokusu vykouzlit dokonalý oblouk stává nepředvídatelná jízda plná nejistých chvilek. Proto jsem se rozhodla s vámi podělit, jak se s náklony a vyvážením popasovat jak jednička. Lyžařské tělesné náklony jsou jako tanec – vyžadují harmónii, přizpůsobení a jistou eleganci. Když s váhou svého těla pracujete správně, máte jaksi moc řídit oblouky po sjezdovce jak Gandalf průchod přes Hory Mlhy. A nebojte, nikdo nečeká, že se stanete mistry těchto disciplín přes noc. Jak se říká, trpělivost růže přináší, a to platí i pro naučení se správně nadjetých zatáček na lyžích.

Vybavení má také své slovo

To znáte, někdy na ty naše sportovní výkony může mít větší dopad správně zvolené vybavení než mnohahodinový trénink. A v lyžování to platí dvojnásob. Už jsem to viděla nejednou, jak někdo přijede na svah s lyžemi, které by byly lepší spíš do muzea než na sjezdovku, a pak se diví, proč se mu pořádné zatáčení ne a ne podařit. Přitom dobré lyže – a tím nemyslím ty nejdražší, ale ty správné pro vaši úroveň, styl jízdy a terén, jakým se hodláte prohánět – jsou absolutní základy lyžařského štěstí. Nemluvě o tom, že každá noha je jiná, takže i správně sladěné lyžařské boty hrají klíčovou roli ve vašem výkonu. A nemusíte se hned pouštět do vlny výprodejů a soubojů o pár centimetrů dřeva a pryskyřice. Stačí požádat o radu ve vaší oblíbené půjčovně nebo prodejně – a najdete své křídla bílého orla.

Známe pohyby: pluhy a carving

Lyžařská abeceda není o ničem jiném než o ovládání dvou základních druhů zatáčení: pluhu a carvingu. Když jsem začínala, myslela jsem si, že je to skoro to samé. Jenže ne, to by bylo až příliš jednoduché. Pluh, ten sladký pomocník všech začátečníků, který vypadá jak písmeno „V“. Zabezpečuje vám trochu té bezpečnosti a dává vám vědět, že máte větší kontrolu nad rychlostí a směrem jízdy. Na druhou stranu, carving – to je ta pravá lyžařská poezie. Když se povede, oblouky filtrujete skrze sníh jak butterbacon přes toustovač – hladce, rychle, zářivě. Ale nejprve musíte naučit váš pluh, aby nebyl váš nepřítel, a pak můžete postupně přejít k lekci carvingu. Říkám vám, jednou když si osvojíte kouzlo carvingu, už nikdy nebudete chtít zpět k vrtošivému pluhu!

Překonáme strach: psychologické aspekty zatáčení

Ať už vás baví jakýkoliv sport, jedno je jisté – hlava musí být na správném místě. V lyžování je to o to důležitější, že strach může být vaším největším nepřítelem. Ztráta kontroly, obavy z vysoké rychlosti, úzkost z pádu – ahoj, známé pocity, co? Už mnohokrát jsem viděla, jak se lyžaři zmítají v sevření těchto temných myšlenek a jejich styl jízdy stojí jak čert na kořisti. Přitom se stačí s tím strachem naučit pracovat. Úspěch nastává, když pochopíte, že každý pád vás posune dál. Občas je třeba strach pouštět podél těla jako vyťukanou vodu z uspáného notářského peří a smát se v duchu vlastním nepovedeným pokusům. Jakmile se přestanete bát toho, že uděláte chybu, vaše zatáčky začnou plynout jako verše z pera skutečného básníka.

Vylepšování techniky: střídání oblouků

No a jakmile už máme základy trochu pod kůží, je na čase vrhnout se do vody vylepšení techniky. Neříkám, že ovládat oblouk za obloukem je brnkačka, ale určitě je to výzva hodná vašeho lyžařského srdce. Kousek po kousku můžete z vás udělat lyžařského virtuóza, který zvládá střídat oblouky jako hudební tóny. Ale, jak praví staré lyžařské pravidlo, nejprve "pomalý začátek, pevný konec." A kdo ví, třeba jednou na sjezdovce potkáte i mě a mého malého Adama, jak se marně pokoušíme o nápodobu slalomových es a píšeme společný příběh lyžařského nadšení. Nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo být jenom lehké. Ale víme, co? Není legrace legrace, když není trochu obtížná?

Síla vnitřní motivace: jak se zdokonalovat přes chyby

Říká se, že chybovat je lidské. A kdo z nás lyžařů by to neznal. Každé zakopnutí, každý nepovedený zatáčecí manévr, to vše nás nakonec posouvá blíže k dokonalosti. Já sama se občas nalézám v situacích, kdy bych nejraději hodila hole i lyže do sněhu a odjela si na horký čaj. Ale pak si vzpomenu na ten pocit, když se mi povede zvládnout sjezd s precizností švýcarského hodináře. Malá radost a velké osvětlení - ano, právě takhle bych charakterizovala intenzitu vnitřní motivace potřebné pro překonávání chyb. A věřte, že když si tuhle sílu pěstujete, stáváte se nesmírně silnými na pár metrů čtverečních sněhu pod nohama.

Správné dýchání a relaxace těla

Překvapí vás, že i taková věc, jako je dýchání, může hrát nezanedbatelnou roli ve vaší lyžařské technice? Při lyžování, jako při jakékoli fyzické aktivitě, je důležité nezapomínat na pravidelný a hluboký dech. Znám ten pocit, kdy se snažíte soustředit na zatáčení a zapomínáte na to, že tělu musíte dopřát dostatek kyslíku. Párkrát se mi dokonce přihodilo, že jsem se do toho tak zařízla, až jsem na chvíli úplně zadržela dech – úplně jakoby mi vtom na mysl přišla skřítkova hádanka z koutka středozemě. Samozřejmě, že to není ideální stav. Uvolněné tělo a správně řízené dýchání jsou spoluhráči vaší lyžařské symfonie. Když se naučíte správně dýchat, uvidíte, že se sníží i vaše celkové napětí a lyže budou poslušněji rysovat ona milovaná „S“ ve sněhu.

Praktické tipy pro každodenní zlepšování

Je fajn mít v hlavě všechny ty teoretické poučky, ale jak praví známé přísloví „cvičení dělá mistra“. A v lyžování to platí o to víc. Každý den na svahu může být malým krokem k velkému lyžařskému pokroku. Nastavte si denní cíl, třeba vyjet jeden svah s fluidnějšími zatáčkami než včera, a pracujte na jeho splnění. Nenechte se odradit, když to nejde hned – připomeňte si, že i ti nejlepší lyžaři někdy začínali. Občas mi tyto tipy pomohou zapomenout na dobu, kdy si na lyže netroufla ani mrknout, a dneska... Dneska jsou lyže pro mě jako druhá kůže. Taková, ve které se cítím jako ryba ve vodě – nebo lépe řečeno, jako orlice ve výšině.