Jak správně hodnotit kulturistiku: klíče k porozumění soutěžím ve fitness

Jak správně hodnotit kulturistiku: klíče k porozumění soutěžím ve fitness pro, 16 2023

Úvod do hodnocení kulturistiky

O kulturistice se často mluví jako o symfonii svalů a estetiky, která si vyžaduje měsíce a roky disciplinované přípravy. Ale jakmile se kulturista postaví na pódium, jeho výkon podléhá pečlivému posouzení. Hodnotí se nejenom množství svalové hmoty, ale i její estetické rozmístění, symetrii a celkový vzhled. Jak ale probíhá toto hodnocení? No, mohla bych začít u toho, že je to o něco komplikovanější, než prosté "vypadáš skvěle". Jde o subtilní kombinaci umění a vědy, kde porotci musí být vysoce kvalifikovaní, aby dokázali spravedlivě posoudit úsilí, které kulturisté vložili do své přípravy.

Je mi jasné, že můj malý domácí posilovací režim nemá s přípravou profesionálního kulturisty moc společného, ale vlastní zkušenost s posilováním mi dává alespoň malou představu o tom, jak obdivuhodné musí být stát na pódiu. Zatímco já bojuji s podřepy a posiluji moje stehenní svaly k dokonalosti (tedy aspoň do míry, kdy se mě Lenka neptá, zda jsem si do kapes nenacpala mandarinky), kulturisté musí věnovat pozornost každému centimetru svého těla.

Pravidla soutěží v kulturistice

Kulturistické soutěže nejsou jenom o pózování v plavkách. Jsou zde stanovena přesná pravidla a kritéria, která musí soutěžící dodržovat. Soutěže bývají rozděleny do různých kategorií, jako jsou třeba muži, ženy, juniory, kategorie podle výšky či hmotnosti a mnohé další. Organizace jako IFBB (International Federation of BodyBuilding & Fitness) nebo NPC (National Physique Committee) v USA mají vlastní sady pravidel, která se mohou lišit od soutěže k soutěži.

Posuzování svalů probíhá během několika kol, kde kulturisté předvádějí předepsané pózy. Má to takovou tu soutěžní atmosféru, která mi neodolatelně připomíná soutěže ve vaření, na které jsem kdysi koukala. Tam šlo o to, kdo uvaří nejlepší risotto, a tady jde o nejlépe vypracovaný biceps. Každé kolo má svá specifika a narozdíl od vaření risotta, kde okamžitě uvidíte výsledek, ti tady musí čekat na verdikt porotců.

Kritéria hodnocení ve kulturistice

Hlavními pilíři kulturistické jury jsou symetrie, velikost, tvar a definice svalů. Symetrie je důležitá v tom, že tělo by mělo být vyvážené – správné poměry mezi dolní a horní částí těla, mezi levou a pravou stranou. Tady se nepředpokládá, že by někdo chtěl vypadat jako nějaký komiksový superhrdina, což asi nebude překvapení. Dále, velikost svalů by měla být impozantní, ale přitom zachovat estetičnost; není to o tom mít svaly jak skříň, ale spíš jak dobře tvarovaný nábytek.

Když mluvíme o tvaru svalů, porotci se dívají na jejich kvalitu a jak jsou vypracované. A definice? No, to je ten faktor "wow", kdy vidíte každý sval, i ten nejmenší, a máte pocit, že byste mohli nazývat všechny ty strie a žíly. A jelikož jsem matka, nedokážu si nepředstavit, jak by to asi vypadalo, kdyby se Lenka rozhodla se něčeho podobného účastnit. Usmívám se při myšlence, jaký by byl její "posouzení svalů - úroveň batolata" vzhledem k její nekonečné energii.

Fáze soutěže a porovnávání

Soutěže mají obvykle dvě hlavní části – pre-judging a finálové večerní šou. Pre-judging je pro mnohé ten nejvypjatější moment, protože právě tady se rozhoduje o tom, kdo postupuje do finále. Kulturisté jsou porovnáváni ve skupinách a prohlíženi z každého úhlu – když říkám z každého úhlu, doslova to tak myslím. Je to jako kdyby se na vás zčistajasna dívala skupina lidí s lupou a hledala, jestli jste někde nezapomněli vytřít prach.

Porovnávání je proces, kde porotci hodnotí vzájemné rozdíly mezi soutěžícími. Zde mohou některé detaily rozhodnout o vítězi. Například, když posuzujete dvě řezy steaků, oba mohou vypadat skvěle, ale když se podíváte blíže, uvidíte, že jeden je o něco šťavnatější než druhý. Ve světě kulturistiky je to podobné, ale místo marinády a grilu jde o svalovou striaci a celkový tělesný tuk.

Role prezentace a charisma soutěžících

Nemyslete si, že jde pouze o to, kdo má větší svaly. Prezentace a charisma jsou klíčové. Soutěžící musí umět své tělo prodat porotě a divákům, zaujmout je. Musí vyzařovat sebevědomí a mít schopnost předvést své svaly v té nejlepší možné světle – ano, je to trochu jako modeling, ale s o dost většími svaly.

Já osobně miluju momenty, kdy lze vidět osobnost těchto sportovců prostřednictvím jejich prezentace. Když si vezmete, že já mám občas problém jít v plavkách na místní bazén, tito lidičky jsou schopni jít na pódium a před celým sálem "dávat do toho vše". To si vážně zaslouží uznání, no ne? Často to bereme jako samozřejmost, ale upřímně, kolik z nás by mělo odvahu dělat to samé? Povím vám, že bych radši ještě tisíckrát podřepovala.

Psychologický aspekt soutěžení

Kulturistika je nejenom fyzickou, ale i psychologickou výzvou. Představte si, že po měsících tvrdé práce a obětí stojíte před diváky a porotou, kteří posuzují každý aspekt vašeho těla. To vyžaduje pevnou nervovou soustavu a mentální odolnost. Mentalita "vítěz nebo nic" je tady na denním pořádku a má to obrovský dopad na psychiku sportovců.

Já si pamatuji, když Lenka měla její první školní besídku – no, řeknu vám, že bych raději desetkrát za sebou přežila mé první podřepy, než abych znovu zažila tu nervozitu, kterou jsem cítila, když jsem stála vedle rodičů a čekala, až moje malá hvězda vystoupí na pódium. Kulturisté si musí připadat podobně, ikdyž mají asi o něco více svalů, aby to podržely. Ale myšlenka je stejná, je to o překonání vlastních obav a o to naskočit na tu vlnu adrenalinu. Pro mnohé je pak účast na soutěži koncem dlouhé cesty a zároveň testem osobní odvahy a determinace.

Závěrečné myšlenky o hodnocení kulturistů

Ačkoliv se hodnocení kulturistiky může zdát jako prostý pohled na svaly a fyzickou kondici, opak je pravdou. Jde o komplexní proces, který vyžaduje odborné znalosti, pozornost k detailům a hluboké porozumění k tomuto sportu. Soutěžící na jednu stranu musí být ve vrcholné kondici a porotci na druhou musí být schopní spravedlivě posoudit jejich snažení.

Všechno, co jsme si teď povídali, mě přimělo přemýšlet o tom, co vše se skrývá za úspěchem ve světě kulturistiky. Je to o tolik víc, než jen vydržet strávit nespočet hodin v posilovně. Je to o vytrvalosti, obětech a o schopnosti být posuzován, zatímco stojíte v podstatě doslova a do písmene "ve spodním prádle" na pódium před davem. Musíte mít kus odvahy, aby jste se postavili na to pódium a ukázali světu svou verzi dokonalosti, kterou si pro ně připravili. A za to si tito atleti jednoznačně zaslouží uznání.

Takže, příště, když uvidíte kulturistu, vzpomeňte si na všechno, co jde do téhle ohromující symfonie svalů. A nezapomeňte, že ačkoliv hodnocení je přísné a černobílé, cesta k tomuto bodu je plná barev, bolesti, radosti a nekončících příběhů lidské odolnosti. Na závěr vám mohu jen říct, že zatímco Lenka bude dnes večer usínat s plyšovým medvídkem, kulturisté budou možná usínat s touhou po tom zvednout další železo – a obojí je stejně krásné.