Jak si udržet duševní zdraví?

Jak si udržet duševní zdraví? říj, 9 2023

Rozumět duševnímu zdraví

Dokážete identifikovat znamení duševní nemoci u sebe nebo u svých blízkých? Kdyby mě někdo před lety tázal na tuto otázku, s vysokou pravděpodobností bych odpověděl "ne". To bylo do doby, kdy jsem se setkal s duševními zdravotními problémy ve svém vlastním životě a začal rozumět, jak důležité je pečovat o naše duševní zdraví stejně jako o naše fyzické zdraví.

Světová zdravotnická organizace definuje duševní zdraví jako stav pohody, kde jedinec realizuje svůj potenciál, zvládá normální stresy života, pracuje produktivně a plodně a je schopen přispívat do své komunity. Naše duševní zdraví ovlivňuje naše smýšlení, naše pocity i naše chování. A když se nám nedaří, může to mít vážné následky pro naše vztahy, naši práci a celkově kvalitu života.

Dokonce i Alena, má drahou manželku a největší oporu v životě, trvalo dlouho pochopit, jak důležité je pečovat o své duševní zdraví. Vlastně to pochopila až poté, co se s tímto tématem dostala do přímého kontaktu a začala se skrze mne vzdělávat.

Akceptovat své emoce

Většina z nás byla vychována s přesvědčením, že některé emoce jsou špatné a že je nesluší projevovat. Pravdou je, že všechny emoce, včetně těch nepopulárních jako je vztek, smutek nebo strach, jsou součástí našeho lidského zážitku. Je důležité si uvědomit, že není nic špatného na tom, pokud se cítíme vzrušení nebo smutek. To je přirozená a zdravá součást života a je to důležitý indikátor toho, co pro nás znamená hodnotu.

Niterně zdraví lidé dokáží akceptovat své smíšené pocity a dokáží se s nimi vyrovnat bez potřeby překonání nebo potlačení. Jejich schopnost zachovat klid a rozhodnost navzdory svým emocím je jedním z faktorů, které podporují jejich duševní zdraví.

Postarejte se o své tělo

Naše duševní zdraví je nerozlučně spojeno s naším fyzickým zdravím. Realita je taková, že stres a deprese mohou způsobit fyzické bolesti, zatímco chronické nemoci mohou způsobit úzkost a deprese. Je proto velmi důležité, abychom starali o své tělesné zdraví stejně jako o naše duševní zdraví.

Rád bych se s vámi podělil o příběh, jak se mi podařilo zlepšit své duševní zdraví tím, že jsem se začal věnovat svému fyzickému zdraví. Během jednoho velmi stresového období jsem začal více sportovat a věnovat se pravidelnému cvičení. Místo toho, abych šel po práci domů a ztratil se v úzkosti a smutku, začal jsem chodit do posilovny nebo jsem šel na dlouhé procházky. Postupně jsem si uvědomil, že jsem díky tomu byl schopen lépe zvládat stres a deprese.

Zacházení se stresem

Na jedné straně je stres součástí našeho života a pomáhá nám přizpůsobovat se měnícím se situacím. Na druhé straně je ale nadměrný stres náročný a může negativně ovlivnit naše duševní zdraví.

Podobně jako mnoho z vás, i já se svým podílem stresu potýkám pravidelně. Mým oblíbeným způsobem, jak se s tím vyrovnat, je zapojit se do nějaké fyzické aktivity, jako je třeba jogging nebo jóga. Kromě toho, jsem zjistil, že mi velmi pomáhá meditace. Jednoduše si na chvíli sednu, zavřu oči a jen dýchám. To mi pomáhá zklidnit svou mysl a vypořádat se s náporem emocí.

Vytvářet kladné sociální vztahy

Součástí našeho duševního zdraví je také naše schopnost budovat kladné sociální vztahy. Jsme bytosti sociální a naše interakce s ostatními jsou důležité pro naše duševní zdraví. Mám vlastní zkušenost s tím, jak mi pomáhají stále nové sociální kontakty. Nejenže mi to pomáhá cítit se spojením s ostatními, ale také mi to poskytuje pocit propojení a smysluplnosti.

Vztahy jsou komplikované a někdy mohou být stresové, ale stojí za to se do nich investovat, protože nám přinášejí tak mnoho radosti a podpory. Máme-li na paměti, že je důležité udržovat zdravé vztahy a pracovat na tom, je mít v záloze mnoho nástrojů, které nám pomohou zvládnout náročné okamžiky.

Přijměte pomoc

Někdy můžeme mít pocit, že nemůžeme zvládnout všechno sami. A to je v pořádku. Důležité je, že máme odvahu požádat o pomoc když ji potřebujeme. Ať už je to rodinný příslušník, přítel nebo profesionální terapeut, je důležité mít někoho, na koho se můžeme obrátit, když se cítíme přetížení nebo když se potýkáme s těžkými emocemi.

Já sám jsem zažil dobu, kdy jsem potřeboval pomoc. Bylo to v době, kdy jsem se cítil zavalený stresovými situacemi a nevěděl jsem, jak si s tím poradit. Naštěstí jsem měl Alenu, která mi v této těžké době byla velkou oporou.

Pěstování vlastních zájmů a koníčků

Pěstování vlastních koníčků a zájmů je další dobrý způsob, jak podporovat naše duševní zdraví. Zájmy nás nejen zabaví, ale také nám mohou poskytnout pocit smyslu a uspokojení.

Můj oblíbený koníček je čtení knih. Přečtení dobre knihy je pro mě jako malá dovolená. A ta atmosféra, kterou čtení vytváří, je pro mě velmi uklidňující. Kromě toho mi čtení pomáhá porozumět světu kolem mě, zvětšuje můj obzor a povzbuzuje můj smysl pro empatii.

Učte se a vzdělávejte se

Vzdělávání je jedním z nejdůležitějších způsobů, jak si udržovat dobrou duševní hygienu. Ať už se jedná o kurzy, knihy nebo online zdroje, učení nám nejen pomáhá rozvíjet naše dovednosti a rozumění, ale také nám dává pocit sebevědomí a sebehodnoty.

Osobně mi velmi pomohlo vzdělávat se o duševním zdraví. Když jsem poprvé začínal být více stresovaný a měl jsem pocity úzkosti, začal jsem studovat o tom, co se mi děje. To mi pomohlo pochopit, že nejsem sám a že existují strategie a nástroje, které mi mohou pomoci lépe zvládat své duševní problémy.

V končení, ať už jste kdekoliv na své cestě k udržení duševního zdraví, pamatujte si, že je to cesta, ne destinace. Pokud se cítíte zavalení nebo přetížení, nebojte se vyhledat profesionální pomoc. Naše duševní zdraví je stejně důležité jako naše fyzické zdraví, a my všichni zasloužíme péči a podporu, kterou potřebujeme, abychom žili plnohodnotný a šťastný život.

Děkuji vám za přečtení tohoto článku. Jsem vděčný za každého z vás, kdo se rozhodl zúčastnit se této důležité konverzace o duševním zdraví. Pečujte o sebe a své duševní zdraví. Jak pro sebe, tak pro ty, které máte rádi.