Jak se zlepšit ve stolním tenise?

Jak se zlepšit ve stolním tenise? zář, 17 2023

Poznání základů stolního tenisu

Můj pes Max je absolutní šampion v mnoha věcech, ale když se jedná o stolní tenis, ponechme ho raději na pokoji. Je těžké se zlepšovat ve stolním tenisu, pokud si hrajete s pesem, který má raději aportování než backhand. Ale nebojte se. Ať už hrajete stolní tenis pro zábavu nebo máte v plánu se stát profesionálem, mám pro vás celou řadu tipů a triků, které vám pomohou zlepšit svoji hru.

Výběr správného vybavení

Při hraní stolního tenisu je klíčové mít správné vybavení. Od lehké míčky až po pevný stůl a především kvalitní pálečku. Moje první pálečka byla ta nejlevnější, kterou jsem našla, a věřte mi, nebyla to dobrá volba. Pálečka by měla být lehká, aby byla snadno ovladatelná, a kvůli lepšímu výkonu by měla mít dobrou gripovou gumu. Ryze od srdce vám doporučuji, investujte do kvalitní pálečky, a uvidíte, jak se váš výkon zvedne.

Naučte se správnému držení pálečky

Když už máme tu správnou pálečku, je důležité se naučit ji držet správně. Existují dva základní držení - europaský a asijský styl. Europaský styl je víceméně podobný držení tužky, zatímco u asijského stylu držíte pálečku jako byste drželi holubí vejce. Je také důležité držet pálečku pevně, ale ne moc těsně. Představte si, jako byste drželi malé kuřátko - pevně, aby neuteklo, ale jemně, aby jste ho nezranili.

Základní údery a technika

Stolní tenis je na první pohled jednoduchý sport, ale jakmile se začnete věnovat technice a různým úderům, zjistíte, že je to celá věda. Základní údery, které byste měli umět, jsou forhend a backhand. Tyto údery jsou základem každého dobrého stolního tenisty. Naučte se je provádět správně a snažte se je zdokonalovat. Je důležité se správně postavit, správně se natočit a využít rotaci těla při úderu.

Tréning je klíč k úspěchu

Jo ano, jak v každé tělovýchovné aktivitě tréning je nevyhnutelnou součástí zlepšení. Ať už se rozhodnete trénovat sám nebo s trenérem, hlavní je pravidelnost a kvalita tréninků. Mým oblíbeným způsobem tréninku je tzv. multiball, kdy na mě můj partner hází desítky míčků a já se snažím je vrátit zpět. Nic mě nepřipraví na hru lépe než tento trénink.

Nastavení správné taktiky

Když už umíte základní údery a pár triků, je na čase začít přemýšlet o taktice. Stolní tenis je jako šachy rychlého rozhozu. Musíte se snažit předvídat, co váš soupeř udělá, a připravit se na to. Například pokud víte, že váš soupeř má slabý backhand, snažte se mu házet míčky na tu stranu stolu.

Psychologická příprava a hra pod tlakem

Stolní tenis není jen o fyzických dovednostech a technice, ale také o tom, jak se dokážete vypořádat s tlakem a psychicky se připravit na zápas. Před zápasem si vždy udělám malou meditaci a snažím se uklidnit svou mysl. Když jsem nervózní, moje hra trpí, a tak je klíčové naučit se, jak zvládnout nervy a stres.

Nezapomeňte na zábavu

A nakonec, ale rozhodně nejméně důležité - nezapomeňte si užít zábavu! Stolní tenis je kromě všech těch pravidel a technik také skvělá zábava. Ať už hrajete za účelem zlepšení nebo jen pro radost, myslete na to, že hlavním cílem je mít radost z hry. Tak jako já, když hraju se svým psem Maxem (pozn. i když Max míček spíše honí, než ho odpaluje).