Jak se pustit do lyžování v dospělosti: Tipy a triky pro začátečníky

Jak se pustit do lyžování v dospělosti: Tipy a triky pro začátečníky led, 8 2024

Proč se rozhodnout pro lyžování v dospělosti?

Dospělý život může být plný zodpovědností, rutiny a někdy i stresu. Přesto či právě proto hledáme aktivity, které nás nabijí novou energií, nechají nám zapomenout na každodenní starosti a navíc posilují naše tělo i mysl. Lyžování je jednou z těch činností, která dokáže poskytnout nejen fyzické výhody, ale také silnou dávku adrenalin a radosti. Možná si myslíte, že už na to jste „starý“, ale věřte mi, stát se lyžařem je možné v každém věku a výhody, které z toho plynou, jsou obrovské. Chci vás ujistit, že ať už je vám dvacet, (nebo jako mně o něco, khm, více), není pozdě začít. Moji kluci, Vilém a Gustav, se učili lyžovat už jako malí caparti a bylo skvostné sledovat, jak jim to šlo téměř samo. Ale když jsem poprvé obul lyže, když mi bylo více jak třicet, měl jsem pocit, jako bych se učil znovu chodit. Ale dnes? Sjezdovky jsou mým druhým domovem – a že mi to nedalo zabrat!

Základní vybavení pro začátečníky

Když jsem se rozhodl, že se naučím lyžovat, vzpomněl jsem si na radu mého dědečka, který vždy říkal: "Dobře připravený je napůl vyhraný." Proto jsem si nejprve začal shánět správné vybavení. Musíte pochopit, že kvalitní výstroj a výzbroj může výrazně ovlivnit průběh vašeho lyžařského učení. Jde samozřejmě o lyže, lyžařské boty, hůlky a přilbu, ale také o nepromokavou a pohodlnou bundu a kalhoty, termoprádlo, rukavice a brýle. Nezapomeňte také na vhodné ponožky, které by měly být dostatečně teplé a nepadat. Našemu psu Maxovi se nejvíce líbí moment, kdy si oblékám lyžařské kalhoty a očividně si myslí, že je to velmi zábavný pohled.

Vybíráme správnou lyžařskou školu

Naučit se lyžovat bez učitele je teoreticky možné, ale prakticky riskantní a mnohdy frustrující pokus o triumf nad gravitací. Ze zkušenosti vím, že vybrat si dobrou lyžařskou školu je alfou a omegou úspěchu. Poraďte se s přáteli, kteří už lyžují, přečtěte si recenze na internetu a zeptejte se ve sportovních obchodech. Na první hodiny bych doporučil individuální výuku, abyste získali základy správně a vyvarovali se špatným návykům, které by vás později mohly limitovat – nebo v horším případě zranit.

Psychická příprava a stanovení realistických cílů

Když jsem stál poprvé na vrcholku svahu, musel jsem se přemáhat nedívat se dolů a přestat přemýšlet o všem, co by se mohlo pokazit. Mentalita je při učení se lyžovat stejně důležitá jako fyzická příprava. Stanovte si realistické cíle a jděte k nim krok za krokem. Nespěchejte na černou sjezdovku, když vás ještě občas zradí jistota na modré. A hlavně, buďte trpěliví. Kočka Bella mi vždy připomíná, jak je důležité nechat věcem čas, když spokojeně vyčkává, až jí spontánně shodím míček, místo aby za ním skočila hned.

Základy lyžařské techniky

Na lyžích stojí každý trochu jinak, ale existují určité univerzální principy, které je dobré dodržovat. Když učitel poprvé promluvil o důležitosti postoje, vzpomněl jsem na svého starého dobrého Maxe, jak si usadí pohodlně do křesla. Ač to zní zábavně, tak i ve lyžování je zapotřebí "sednout si do křesla" – mít mírně pokrčená kolena a boky vpřed, váhu rozloženou na obou nohách a horní část těla mírně nakloněnou do svahu. Dále učitel zdůrazňuje důležitost správné práce s holemi, udržování pohledu ve směru jízdy a umění odpichu a plynulého přenosu váhy z jedné lyže na druhou. A nezáleží na tom, že vypadáte na svahu jako klaun na dovolené, podstatné je, že děláte pokroky.

Bezpečnost na sjezdovce je na prvním místě

Lyžování nemusí být nebezpečný sport, ale je důležité dodržovat bezpečnostní pravidla. Přesně jako když Maxovi při venčení nasadím světelný obojek, aby byl vždy vidět, i vy byste měli mít na paměti, že jste na sjezdovce nikdy sami a musíte respektovat ostatní lyžaře. To znamená dodržovat označení sjezdovek, neohrožovat rychlejší jízdou začátečníky a nevstupovat na uzavřené úseky. Nezapomeňte ani na sluneční krém, protože sluneční záření je ve vysokých nadmořských výškách silnější a sněhová pokrývka ho navíc odráží.

Využívejte dny, kdy vám to nejde k zamyšlení

Každý lyžař má někdy horší den, kdy se zdá, že všechno, čemu se člověk učil, jakoby vykouřilo z hlavy. Hodiny strávené spíše na zemi nebo zmatené zastavení uprostřed svahu jsou součástí učícího procesu. Nevrhejte se do beznaděje a neztrácejte humor. V takových momentech je s podivem užitečné přemýšlet o tom, proč jste se rozhodli naučit se lyžovat a co vás na tom baví. Třeba pak pojedete domů, rozeberete den se svými dětmi a zjistíte, že vás jen bolí svaly, které jste netušili, že máte. Gustav mě tehdy uklidňoval s tím, že i pro lyžaře platí, že co tě nezabije, to tě posílí.

Na lyže pravidelně

Jako s každou nově získanou dovedností platí i u lyžování, že pravidelnost je klíčem ke zlepšení. Učení se lyžovat se nemůže stát vaší dovedností, pokud na lyže stoupnete jednou za rok. Pokud opravdu chcete zlepšit svou techniku, najděte si čas na pravidelné výlety na sjezdovku nebo si zaplatte další hodiny v lyžařské škole. A pamatujte, že každý další den na lyžích vám přinese nejen lepší dovednosti, ale i nezapomenutelné zážitky.

Dejte si pauzu a užívejte si lyžovačku naplno

Ať už se vám lyžování daří nebo se zdá být každý pokus o sjezd epickým bojem – pamatujte si, že pokaždé, když stojíte na svahu, měli byste si to užívat. Lyžovačka je také o zasloužených přestávkách u svařeného vína, o slunečních paprscích, které hřejí na terase horské chaty, a o nekonečných debatách s kamarády o tom, kdo má lepší techniku sjezdu. A když se pak po náročném dni vracíte domů, dáte nohy na stůl a s úsměvem na tváři sledujete, jak si Max s Velíkem a Gustavem venku hrají na záběry z bondovky, zjistíte, že život je doopravdy krásný.

Takže co si z toho vzít? Lyžování může být výzva, zejména když začínáte jako dospělý, ale každá naučená dovednost, každý den strávený na svahu a každý zdolaný svah vám přinese obrovský pocit úspěchu a radosti. A kdo ví, třeba se jednoho dne objevíte na svahu s klidem někoho, kdo v tom má dlouholetou praxi. A teď vám přeji mnoho svěžích dnů na sjezdovkách, pevné nervy a bezpečný návrat domů – a to i s všechny Maxy a Belly, které s sebou možná vezmete.