Jak se přinutit k pravidelnému jídlu: Efektivní metody a tipy

Jak se přinutit k pravidelnému jídlu: Efektivní metody a tipy pro, 25 2023

Proč je najednou jídlo nepřítel?

Ahoj, milí čtenáři, znáte ten pocit, kdy jen pomyslíte na jídlo a vaše tělo se rozhodne, že teď opravdu není čas pro další sousto? Není? No, já to občas pociťuju. Jako kdyby mou jídelníčkovou piramidu někdo obrátil dnem nahoru a já najednou zjišťuju, že řeším úplně banální otázku: jak se donutit jíst? Co se to s námi děje, že něco tak přirozeného a základního pro naše přežití, jako je přijímání potravy, se může zdát jako nesnesitelný úkol? No, já jsem si to natolik pohledala a zjistila několik faktorů, které mohou vést k odporu vůči jídlu. Stres, emoce, úzkost, zdravotní problémy, ale i pocit viny z přijatých kalorií. Někdy to může být i banální nechuť k vaření nebo nedostatek času. A nebudu lhát, kdo by se chtěl lámat při přípravě složitého oběda, když může sledovat nový díl oblíbeného seriálu, že? Ale tak či tak, jídlo je základ a zjistit, že jsme vztah k němu zkomplikovali, není nic příjemného.

Jak si zamilovat jídlo znovu

Je to jako znovuobjevení dlouho ztracené lásky, jenže v tomto případě je ta láska k jídlu. Stává se, že cesta k jídlu se stane trošku křivolaká, ale nebojte, lze to napravit. Začněte tím, že jídlo nevidíte jako nutné zlo, ale jako zdroj radosti a pohody. Pamatujte, naše babičky vždy říkaly, že jídlo má být především s láskou a radostí dělané i pojídané. Možná si říkáte, že jste žádní kuchařský velikáni, ale to vůbec nevadí. Na internetu je spousta jednoduchých receptů, které zvládne opravdu každý. A když se vám podaří připravit něco, co vám bude chutnat, budete se cítit jako ti slavní kuchaři v televizi, i když jen na chvilku. Znalosti a dovednosti přicházejí s praxí, takže nebuďte na sebe tvrdí, pokud vám první pokusy nevyjdou dokonale. Klíčem je experimentovat a najít to, co vám bude opravdu chutnat a co vám bude dělat radost, ať už jsou to zapečené těstoviny nebo něco exotičtějšího.

Jídlo jako součást rituálů a sociálních chvil

Jídlo není jen palivo do našich motorů, ale důležitou součástí je i sociální aspekt. Jak krásné je sdílet jídlo s přáteli nebo rodinou! A nejen v rámci svátků nebo speciálních událostí. Co takhle zorganizovat si pravidelná setkání s blízkými k večeři? Nebo si domluvit oběd s kolegou z práce? Rituály spojené s jídlem mohou být velkým motivačním faktorem k jeho přijímání. Když se jídlo stane důvodem k setkání a oslavě, začneme se na něj těšit a v hlavě se nám vybuduje pozitivní vztah. Udělejte si z oběda událost, na kterou se budete připravovat a těšit. A nemusí to být rovnou pětichodové menu. Stačí něco malého, ale s příběhem. Klidně si připomeňte tu famózní pomazánku od babičky nebo ten pikantní salát, který jste objevili na dovolené. Jídlo tak dostane vlastní příběh a vy novou motivaci.

Pořiďte si čtyřnohého pomocníka

Pojďte se mnou na chvilku do mého světa. U mě doma například, pes Bodie je fenomén. Když něco vařím, vždy se najde u mých nohou s tím největším očekáváním, že něco kapne. A víte co? Právě ten malý čtyřnohý kamarád mě někdy motivuje k tomu, abych si něco opravdu chutného připravila. Když máme zvířátko, které na nás hledí svými nadějnými očima, jak jíme, rázem to dává úplně nový rozměr našemu vztahu k jídlu. A když toho zvířecího parťáka nemáte, nevadí, třeba jen pozorujte, s jakou radostí a zaujetím se svět kolem vás k jídlu staví. To vás může inspirovat a dodat energii na vaši vlastní cestu k milování jídla.

Objevte kouzlo jídelníčkové pestrosti

Máte tendenci jíst pořád to samé? No, to asi nebude ta správná cesta, jak se donutit jíst. Rozmanitost je přeci kořením života! Přiznám se bez mučení, že i já jsem se kdysi chytla v pasti obědů ve formě sendvičů na každodenní bázi. Možná je to pohodlné, ale rozhodně to není inspirativní. Objevte kouzlo nových chutí, koření a surovin! A nemusíte hned měnit svůj jídelníček od základu. Začněte malými změnami - přidejte do svého oblíbeného jídla něco nového, třeba novou zeleninu, nový druh masa nebo si připravte omáčku, kterou jste ještě nikdy nezkusili. Internet je plný inspirace, stačí jen trochu pátrat a nebojte se vyzkoušet i něco, co vám může přijít trochu exotické. Víte co? Nedávno jsem si dala lososa s teriyaki omáčkou, což bylo pro mě úplně nové, ale rozhodně to doporučuju! Postupně prosakující pestrost na talíř vás může přimět, abyste té nudné sendvičové rutině řekli sbohem.

Poslouchejte své tělo

Napřed to může znít jako klišé, ale opravdu je důležité naslouchat tomu, co vám říká vaše tělo. Někdy jednoduše jíst nechceme, protože to naše tělo nepotřebuje, neb jíme z nesympatií nebo z jiných emocionálních důvodů. Když však přestanete jídlo vnímat jako nepřítele a začnete ho brát jako něco, co vám pomáhá udržet se ve formě, získáváte na něm zcela nový pohled. Jde o to najít správnou rovnováhu. Ano, jíst zdravě je důležité, ale občasný průšvih ve formě malého dortíku nikomu ještě neublížil. Takže jestli máte po náročném dni chuť na čokoládu, dopřejte si ji! Jen si dejte pozor, abyste nepřekročili tu tenkou čáru mezi občasným hříšným potěšením a každodenním zvykem. Poslouchat své tělo znamená i vědět, kdy říct stop a udržet jídlo v zdravém množství a kvalitě.

Jak vidíte, z něčeho tak zdánlivě jednoduchého jako jist, může být někdy opravdová věda. A teď jdu trochu vyzkoušet ten recept na quiche Lorraine, který mi padl do oka v poslední kuchařce, co jsem si koupila. Snad se mi povede a nebudu muset volat na pomoc Bodieho, ačkoliv... jeho radostné očekávání, že mu zamnou alespoň kousek, je vždycky kouzelným podnětem k vlastnímu hladu. S trochou štěstí to bude chutnat i oběma dvounožcům v domácnosti. Přeji vám mnoho úspěchů na vaší cestě k opětnému objevení lásky k jídlu!