Jak se dělí nemoci?

Jak se dělí nemoci? zář, 9 2023

Klasifikace nemocí podle etiologie

Nemoci jsou děleny na různé způsoby a jedním z nejzákladnějších rozdělení je podle etiologie, tedy podle jejich příčiny. Existují nemoci infekční, genetické, autoimunitní, degenerativní, neoplastické a tak dále. Toto rozdělení je pro lékaře velmi důležité, protože na základě příčiny nemoci se volí nejvhodnější léčebná strategie. A protože se občas stává, že mám pocit, že jsem se po vysvětlení lékařem téměř proměnila v lékařský slovník, pokusím se vám to vysvětlit tak, aby to bylo srozumitelné i pro mého syna Dominika.

Nemoci infekční – malí vetřelci v našem těle

Infekční nemoci jsou způsobeny patogeny, což jsou malé organismy, jako jsou bakterie, viry, prvoci a houby, které se dostanou do našeho těla a způsobí nám nemoc. Tak například střevní chřipku způsobujeme špatně uvařenou klobásou, která se stala domovem pro oportunní bakterie. A nebo chřipku, kterou jsme se nakažili od kolegy v práci, který nám vesele kýchal do obličeje. Proč je to vůbec důležité? Protože pokud víme, že nemoc způsobuje bakterie, může nám lékař předepsat antibiotika, která bakterie vyhubí. Na druhou stranu, pokud je nemoc způsobena virem, tak antibiotika nepomohou, protože na viry neplatí. To se tedy trochu komplikuje, viďte?

Nemoci genetické – dar od rodičů

Genetické nemoci jsou ty, které jsou způsobeny nějakou chybou v našich genech, kterou jsme zdědili od našich rodičů. Ale nepanikařte, ne vše je genetika! Ne každá chyba v genech znamená automaticky, že budeme mít onemocnění. Hodně záleží na našem životním stylu, prostředí, ve kterém žijeme, a v neposlední řadě také na kvalitě naší zdravotní péče. Bohužel, genetické nemoci se často objevují v dětství, protože geny hrají klíčovou roli v našem vývoji už od chvíle, kdy se z nás stane malý embryon.

Nemoci autoimunitní – když si tělo škodí samo

Nedávno se mi podařilo uspořádat piknik. Byla to nádherná akce plná jídla, pití a smíchu. Až do chvíle, kdy mé tělo, z nějakého nepodloženého důvodu, rozhodlo, že si dovolí zaútočit na vlastní buňky. Nevím proč, ale tělo se chová jako nepřátel, který mi neustále komplikuje život. Toto je příklad autoimunitní choroby. Autoimunitní onemocnění je stav, kdy se imunitní systém otočí proti tělu a začne útočit svými vlastními buňkami. To může vést k řadě závažných problémů, jako je revmatoidní artritida, lupus nebo celiakie.

Nemoci degenerativní – stárnutí není procházka růžovým sadem

Jednou z nejnenáviděnějších skutečností života je, že stárneme. Jakmile nám klesnou ty ceny jablek (nezapomeňte, že jsme vždycky optimističtí!), Začneme postupně ztrácet vitalitu, a to se může projevit jako různé nemoci. Degenerativní choroby jsou způsobeny postupným opotřebením a ztrátou funkce specifických částí těla či mozku. Bylo by skvělé, kdybychom mohli všechno tělo nějakým způsobem "vyměnit", ale bohužel to není možné. A tak pokud to lze, musíme se snažit žít co nejzdravěji, abychom tyto nemoci co nejdéle oddálili.

Nemoci neoplastické – buňky na útěku

Rakovina je příkladem neoplastické nemoci, což je stav, kdy se buňky začnou množit nekontrolovaně a tvoří nádor. Mnozí z nás mají strach z C slova, ale realita je taková, že stále více lidí onemocní rakovinou. Ale neměli bychom ztrácet naději. Víte, jak říkají, rakovina může být zabiják, ale láska je silnější. A věda taky. Mnoho forem rakoviny je nyní léčitelných, a dokonce i pokročilé stádium nemusí nutně znamenat konec.

Psychické nemoci – duševní stav vs fyzický stav

Jen proto, že nemoc není viditelná, neznamená, že neexistuje. Psychické nemoci, jako je deprese, úzkost, schizofrenie nebo bipolární porucha, jsou stejně skutečné jako fyzické nemoci. Duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické zdraví a je důležité, abychom o tom mluvili otevřeně a upřímně. Pamatuji si, jak jsem jednou slyšela od své kamarádky, která má deprese: "Když mám zlomenou nohu, každý mi nabízí pomoc. Ale když řeknu, že mám deprese, každý se jen otočí a odejde." To je něco, co by se mělo změnit.

Chronické nemoci – ten nepřítel, co nikdy neodchází

Konečně jsou tu ještě chronické nemoci, které trvají dlouhou dobu, někdy dokonce celý život. Tyto nemoci mohou mít různé příčiny - mohou být genetické, mohou být způsobeny infekcí, mohou být důsledkem nějakého návyku, jako je kouření nebo nadměrné pití alkoholu. Chronické nemoci mohou být zvládnuté, ale ne vždy vyléčeny. Což není zrovna povzbudivá zpráva. Ale jaký by to byl život, kdyby všechno bylo jen růžové, že?