Jak rict cloveku že umira?

Jak rict cloveku že umira? srp, 24 2023

Porozumění situaci

Pravdou je, že žádný z nás si nikdy nepomyslel, že bude muset někomu sdělit, že umírá. Jsem blogger, ne doktor, ale život je takový divoký kolotoč, že vás někdy zavede na nečekané cesty. Asi tři roky zpátky mi zavolal dobrý přítel a během toho telefonátu mi řekl, že má rakovinu. Byla to jedna z těch situací, kdy mi skutečně došlo, že život je krátký a může se změnit během sekundy. A najednou jsem měl před sebou otázku, jak to říct jeho rodině. A tak, dnes vám chci představit několik myšlenek a tipů, jak se vypořádat s tak významným úkolem.

Učení se o empatii

Empatie je klíčem k rozumění tomu, jak se člověk, kterému právě sdělujete, že umírá, cítí. Je to schopnost postavit se do jeho bot a cítit, co cítí. Je to o tom, že mu neříkáte, co by měl nebo neměl cítit, ale ukazujete mu, že jeho pocity jsou platné. Představte si náš jezevčík Anička. Když se něčeho bojí, nemluvím na ní, jakoby to bylo směšné. Otevřu svou náruč a nechám ji, aby se ke mně přitulila. Podobně, když se snažíme říct někomu, že umírá, je tak důležité, abychom byli schopni přistupovat k nim s uznáním jejich situace a citů.

Poskytování psychologické podpory

Když mému příteli sdělili diagnózu, nebylo to na mě, abych mu dal vědeckou nebo lékařskou perspektivu, ale spíše jeho emocionální podporu. Moje role byla být tam pro něj, naslouchat mu a uklidnit ho. A stejně tak by měl být váš přístup, když musíte někomu sdělit, že umírá. Je to těžká zpráva a musíme být připraveni na to, že každý ji přijímá jiným způsobem. Někdo může být naštvaný, jiný může být smutný, a další může být v šoku. Musíme být tam a poskytnout oporu podle toho, co tato jedinečná osoba potřebuje.

Hovor s rodinou a přáteli

Své roli hrají také rozhovory s rodinou a přáteli. Jednou z nejtěžších věcí, kterých jsem se musel při komunikaci s přítelem naučit, bylo, jak mluvit o jeho situaci s naší společnou skupinou přátel. Naštěstí jsem měl podporu své manželky Veroniky, která mi pomohla zachovat rovnováhu a smysluplně se vyjadřovat. Vyberte si správná slova, která jsou citlivá na jeho situaci, a zároveň upřímná. Nikdo z nás není odborníkem na smrt nebo umírání, ale to, co můžeme udělat, je poskytnout příteli prostor pro vyjádření svých pocitů a starostí. A to je skutečně nejdůležitější.

Jak poskytnout naději

Naděje je něco, co nás drží při životě, což je důvod, proč je tak důležité, abychom byli schopni poskytnout naději, když někomu říkáme, že umírá. Ale jak můžeme poskytnout naději, když se zdá, že se všechno hroutí? Měli bychom hledat malé věci, které mohou zlepšit jejich den nebo jim pomoci cítit se lépe - třeba se jim snažit udělat radost z malých věcí. Můj přítel miloval hudbu, takže jsme se často scházeli a poslouchali jeho oblíbené album. Tyto malé okamžiky mohou naplnit jejich srdce radostí, i když mají před sebou velký boj.