Jak posílit fyzické zdraví: Tipy a triky pro zdravý životní styl

Jak posílit fyzické zdraví: Tipy a triky pro zdravý životní styl pro, 30 2023

Základy pro zdravé tělo

Ráda bych začala tím, že zdravé tělo není jen o bicepsech silných jako skalní útesy nebo o břiše, kam můžete uložit prádlo. Fyzické zdraví, to je komplexní téma, které zahrnuje vše od správné výživy až po dostatek pohybu, kvalitní spánek a dokonce i mentální pohodu. Ano, věděli jste, že i naše myšlenky mohou ovlivnit, jak se cítíme vlastní kůží? Ale nepředbíhejme, pojďme to brát hezky krok za krokem.

Možná si říkáte, že o cvičení a zdravé stravě už bylo napsáno miliardy bajtů a co bych vám já, Veronika z Brna, mohla nového povědět, že? Nu, možná se budete divit, ale každý z nás je originál a co pomáhá jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Takže si povíme o několika univerzálních principech, na kterých byste měli stavět svůj zdravý životní styl, a pak vám popíšu i pár triků z vlastního rukávu, které mě udržují v kondici, úsměv na tváři a obecně ve slušné psychické pohodě.

Hydratace – základ všeho

Když mluvíme o základech, nemohu opomenout vodu. Bez ní by ani jeden z nás dlouho nepřežil, a přece jí tak často zanedbáváme. Aplikace na telefonu, která vám připomíná pitný režim, není jen další zbytečnost – může vám opravdu pomoci zlepšit hydrataci. A to je důležité, protože dehydratace vede k únavě, bolesti hlavy, snížené koncentraci a celé řadě dalších problémů, které chcete mít ve svém životě stejně rádi jako návštěvu zubaře. No dobře, nebudu lhát, já zubaře nemám ráda vůbec. Ale to je vedlejší.

A jak tuto hydratační dimenzi zdraví zachovat? Nepijte jen když vám vyprchá dech anebo jste tak žízniví, že byste si v případě potřeby připadali jako pouštní kaktus. Oblíbeným tipem je mít po ruce opakovaně použitelnou láhev na vodu – styl, barva, tvar, to už je na vás. Anebo si zvykněte na pravidelné pitné pauzy. Každou hodinu si na minutku odskočte od práce, zhluboka se nadechněte a doplňte tekutiny. A ano, i káva se počítá. Až na to, že po pěti šálcích už budete asi spíše létat než pracovat. A to my nechceme, že?

Výživa – jíme pro zdraví i potěšení

Nyní se podívejme na další důležitou složku naší cesty za zdravým tělem – jídlo. Všichni víme, že máme jíst ovoce a zeleninu, ale kolik z nás doopravdy sleduje, zda máme na talíři všechny duhové barvy? A nebavíme se o Skittles, přátelé! Čím více rozmanitosti v rostlinných produktech, tím lépe. Je to jako s oblečením – čím více kombinací, tím lepší outfit. Tedy, pokud nejste jako já, kdo miluje černou v každém odstínu. Snažte se jíst pestře, nejen pro vaši fyziologii, ale i pro psychologickou pohodu. S čerstvými barvami na talíři hned den vypadá veselěji.

Pamatujte na to, že jeden velký talíř bramboráků nemusí být nejšťastnější volbou - alespoň ne každý den. Myslete na vyváženost – zdravé tuky, kvalitní bílkoviny (a ne, nemusí jít jen o kuřecí prsa), komplexní sacharidy a spousta vlákniny. A proboha, nepřeskakujte snídaně. Je to jako vynechat úvod filmu a pak se divit, že nechápete děj. Já osobně miluji ovesné kaše, smoothie nebo i dobrou starou chia pudink - jednoduché, rychlé a vyživující!

Pohyb – nejen posilovna a běhání

Ehm, pohyb. Moje oblíbené téma a nocní můra zároveň. Kdo by nemiloval ten pocit, když může celý večer strávit na gauči s čokoládou a Netflixem, že? Nicméně, pohyb je pro lidské tělo stejně nutný jako olej pro motor - bez něj se dříve nebo později zasekneme. Ale nemusíte se hned vrhnout do maratonu nebo zdolávat horolezecké stěny. Jde o to najít tu správnou aktivitu pro sebe. Chůze, tanec, plavání či jóga jsou skvělé alternativy pro ty, které děsí pomyšlení na posilovnu nebo jsou alergičtí na běžecké boty.

Já si třeba zamilovala pohyb v přírodě. Není nad to si udělat procházku lesem a díky tomu i načerpat novou energii. Ovšem jestli vás více baví vibrující tělocvična a zvuk činek, tak to je samozřejmě naprosto v pořádku. Každý máme svou cestu k endorfinům. A věřte mi, že endorfiny si vážně zaslouží vaši pozornost – jsou to ti malí čertíci, co nás dělají šťastnými po dobrém tréninku. Slibuji vám, že ačkoliv vás možná teď znervózňuje jen pomyšlení na to, jak se budete zítra ráno tahat do posilovny, potom budete lítat štěstím. Chce to jen trochu pravidelnosti a zvyku.

Relax a meditace – odpočinout tělu i mysli

Ale co by to bylo za zdraví, kdybychom si nepřáli i nějaký ten odpočinek, že? Víte, že si naše tělo občas skutečně zaslouží pauzu? Měli byste vidět můj obličej, když si konečně můžu napustit horkou vanu, nalít si sklenku vína a jen tak relaxovat. To si říkám, že tady ti městští stresoví managerové s bleďoučkou pleťí nemají šanci. Odpočinek je základ a měl by být stejně prioritní jako jakákoli jiná aktivita v našem životě.

Meditace nebo dechová cvičení jsou skvělým způsobem, jak se uvolnit a současně posílit mysl. Nejlepší na tom je, že na meditaci vlastně nepotřebujete nic – jen pár minut času a klidné místo. Troufám si říct, že je to téměř jako mít superpower – máte možnost kdykoliv během dne stisknout vypínač a na chvilku se odpojit od reality. Parkeruji, odpočívám, nabíjím!

Spánek – nepodceňovat noční režim

No a teď, milí přátelé, se dostáváme k jednomu z mých nejoblíbenějších témat: spánku. Kam bychom se bez něj dostali? Kníratý strýček Přemýšlení by měl v noci zůstat ve své posteli a ničit spánek by mu nemělo. Spánek je krásný, obnovující a – to je tady to kouzlo – také zdarma! Naplňuje nás energií, pomáhá regeneraci a v neposlední řadě je to skvělý kosmetický přípravek. Pořádný spánek vám může dodat tolik záře jako sérum za tisícikoruny.

Někdy se mi zdá, že lidé na spánek nahlížejí jako na něco, co je "fajn mít, když na to dojde". Ale opak je pravdou. Každý z nás by si měl dělat na kvalitní spánek čas. A pro tip? Zkuste si hodinu před spaním nechat telefon a počítač – ten digitální detox skutečně pomáhá. Vytvořte si rutinu před spaním, jako když malujete na plátno – čistá tvář, tmavá místnost a tichá melodie – to vše může zvýšit vaše šance na to, že Princezna Spánek přijde za vámi o něco dříve.

Prevence a kontrolní návštěvy u lékaře

Zdravé tělo si klade za cíl nejen to, být fit a silné, ale také zůstat dlouhodobě funkcionalní. A k tomu napomáhají pravidelné návštěvy u lékaře – i když vám nic není. Prevence je ta nejlepší zbraň proti nečekaným zdravotním problémům. Je to trochu jako s autem – pravidelně ho servisujte a vyhnete se nečekaným problémům na cestě.

Nebojte se zajít na pravidelnou kontrolu ke svému obvodnímu lékaři, zubní prohlídku bychom neměli odkládat jako nepříjemný úder a pokud to vaše tělo potřebuje, dejte si udělat krevní testy. A nepodceňujte ani návštěvy u specialistů, pokud máte nějaké specifické problémy nebo obavy. Měla jsem období, kdy jsem vynechávala gynekologii, a víte co? Když se ve vaší rodině vyskytuje každá druhá nemoc včetně rakoviny, je lepší o sebe pečovat dříve, než je pozdě. Jasně, může to být nepříjemné, ale ten pocit jistoty po prohlídce stojí za to.

Psychické zdraví – zlaté pravidlo zdravého těla

Jasně, mluvíme tu o fyzickém zdraví, ale nezapomeňte, že psychika hraje v tomto divadle hlavní roli. Pokud se psychicky trápíme, projeví se to i na našem těle. Znám to z vlastní zkušenosti – když se člověk cítí psychicky vyčerpaný, tělo se stává líným a odpírá spolupráci. A řekněte mi, kdo by si rád hrál na cvičícího lenocha? To nikdo, že?

A co můžeme pro naše psychické zdraví udělat? Komunikovat, sdílet, pečovat o sebe a občas si dopřát i to "ne" ke všemu, co nás vyčerpává. Mějte své hranice a naučte se říct ostatním, až je překračují. A pokud ucítíte, že toho na vás je moc, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Ter