Jak pomoci lidem s psychickými problémy?

Jak pomoci lidem s psychickými problémy? zář, 3 2023

O pochopení psychických problémů: Byli jsme všichni tam

Asi nikdo z nás nemůže říct, že se nikdy nesetkal s psychickou nemocí. Může se to stát komukoli, kdykoli. Iv já jsem se s tím měla možnost osobně setkat, když můj manžel Josef zažil obtížné období. Ale to je něco na co se píše těžce, takže nejdříve probereme, co to vlastně psychické nemoci jsou. Takové porozumění je základem k tomu, abychom byli schopni pomoci lidem, kteří těmito nemocemi trpí.

Psychické nemoci: Mnohem více než jen diagnózy

Psychické nemoci jsou široká skupina poruch, které ovlivňují myšlení, chování a emoční stav jedince. Mohou to být depresivní stavy, úzkostné poruchy nebo třeba i schizofrenie. Ale vždyť na tyto téma existuje velké množství odborné literatury, která může poskytnout více informací. My se podíváme spíše na to, jak se k těmto nemocem stavíme jako laici a jak jim můžeme ve svém okolí pomoci.

Depresivní stavy a úzkostné poruchy: Jsou mezi námi

Depresivní stavy a úzkostné poruchy jsou jedny z nejčastějších psychických nemocí a s velkou pravděpodobností máte v okruhu svých známých někoho, kdo tímto trpí. Josef to měl taky těžké. Ale víte, jak se takové stavy projevují? A jak jim můžete pomoci? Každá porucha má své specifické projevy, ale existují určité znaky, na které můžete být pozorni.

Odpoznávání příznaků: Stále v pohotovosti

Je důležité umět rozpoznat příznaky psychických nemocí. Mohou to být změny v chování či náladě, ztráta zájmu o koníčky, problémy se soustředěním a mnoho dalších. Josef třeba nechal svou oblíbenou elektrickou kytaru na pokoji a vůbec nevytahoval modely vláčků, které tolik miluje. Ale stejně tak mohou být signály méně zřejmé, jako třeba stále vzrůstající úzkost. Proto je důležité pečlivě sledovat své blízké a být tu pro ně, pokud to potřebují.

První krok k pomoci: Jsem tu pro tebe!

Oslovení člověka, který trpí psychickou nemocí, může být náročné. Je důležité být opatrný a vyvarovat se soudnosti. Říkejte jim, že jste tu pro ně a že věříte, že se zvládnou dostat z tohoto obtížného období. Josef třeba sdílel své starosti jen s nescelenou mísou čaje v ruce. Proto jsem vždy s ním seděla se svou mísou a poslouchala jsem ho. Někdy je přítomnost sama o sobě velkou pomocí.

Pomoc profesionálů: Nikdy se nestyďte vyhledat pomoc

Místem, kde začíná skutečná pomoc, je návštěva odborníka. Psychiatři, psychologové a terapeuti jsou nejlepší volbou pro ty, kteří potřebují pomoci s psychickými problémy. Josef se s nimi taky setkal a musím říct, že mu to hodně pomohlo. Ale věděli jste, že některé zdravotní pojišťovny hradí i některé druhy terapie? Je dobré se informovat, jaké možnosti máme.

Nevzdávat se: Cesta k zlepšení je dlouhá

Léčba psychických nemocí je dlouhá cesta a je důležité nevzdávat se. Někdy se může zdát, že se situace nijak nelepší, ale je důležité si uvědomit, že každý posun, ať už malý či velký, je vítězstvím. Josef měl období, kdy se mu zdálo, že nevidí světlo na konci tunelu. Ale my jsme mu byli pořád na blízku a podporovali ho. A to je to nejdůležitější - být pro lidi v těžkých chvílích tu, protože právě to jim může nejvíce pomoci.