Jak dlouho člověk prezije bez kyslíku?

Jak dlouho člověk prezije bez kyslíku? říj, 22 2023

Základní biologické pochopení

Tak dnes se budeme zabývat poněkud neobvyklým tématem. Kolik času dokáže člověk přežít bez kyslíku? Co jste čekali? Že se budeme bavit o šití či vaření? To ne, to by bylo pro mě příliš jednoduché. Raději pro vás mám něco, na co se musí opravdu zapojit mozek. Připravte se, protože tohle bude těžší než úkoly od mojí dcery Lenky ze školky.

Ale než přejdeme k tématu dnešního dne, nechám vám čas vydechnout. Berte to jako krátkou pauzu před tím, než se vrhneme do hlubin našeho těla a začneme prozkoumávat, jak dlouho můžeme přežít bez toho nejcennějšího, co nám příroda dává - kyslíku.

O co se jedná?

Jiřem, mým manželem, jsem se zeptala, kolik času myslí, že člověk může přežít bez dýchání. Odpověděl mi, že možná pět minut. Poté jsem se ho zeptala, kolik času myslí, že by mohl on sám přežít, na což mi odpověděl s úsměvem: "Asi půl minuty". Tipnula bych, že mnoho z vás by odpovědělo podobně. Je zřejmé, že většina z nás má jakýsi zažitý koncept o tom, jak dlouho můžeme přežít bez dýchání.

Co se děje v našem těle?

Kyslík je pro nás naprosto zásadní. Naše tělo ho potřebuje k tomu, aby mohlo provádět nespočet životně důležitých procesů. Když začneme dýchat, vzduch, který vdechneme, cestuje dolů do našich plic, kde se kyslík váže na červené krvinky a putuje dále do našich orgánů a tkání.

Co když přestaneme dýchat?

Když přestaneme dýchat, naše tělo zůstane bez kyslíku a začne okamžitě reagovat. První věc, která se stane, je, že začnete cítit intenzivní potřebu se nadechnout. Pokud toto potlačíte, za několik desítek sekund začnete ztrácet vědomí.

Můžeme nějak protáhnout tento čas?

Jistě jste slyšeli o potápěčích, kteří dokáží zadržet dech na několik minut. Je to možné díky speciální technice známé jako potápěčský reflex, který pomáhá snížit spotřebu kyslíku tělem.

Recordmani v zadržování dechu

Jednou z nejlepších věcí na životě je, že skoro všechno má nějaký rekord. Dokonce i zadržení dechu. Aktuálně drží rekord v zadržování dechu muž jménem Aleix Segura, který se nadechl a pak zadržoval dech celých 24 minut a 3 sekundy. Nevím jak vám, ale mně se to zdá jako cena za neuvěřitelnou bolest a utrpení.

Konečné shrnutí

Život bez kyslíku je prostě nemožný. Naše tělo je navržené tak, aby bylo plně závislé na kyslíku. Bez něj bychom zemřeli během několika minut. A proto, milí čtenáři, se hluboce nadechněte, vděčně za kyslík, který vám umožňuje žít.