Jak casto se má jíst?

Jak casto se má jíst? zář, 30 2023

Pojďme na to – načasování jídla

Pokud jde o jídlo, každý má své názory a představy. Některé z nich pramení z osobních zkušeností, některé jsou založeny na výzkumu a další zase na bájích a legendách z doby našich prababiček. Takže kolikrát denně bychom měli jíst? No, já mám za to, že je to celkem jednoduché. Jezte, když jste hladoví. Ale počkejte, není to tak úplně jednoduché, jak to zní. Je tu spousta dalších věcí, které je třeba zvážit, a já vám o nich všechny povím.

Jak často jíst

Ať už jste sportovec, kancelářský pracovník, rozjetá maminka jako já nebo lenošící vrabec (bez urážky, vrabcové jsou skvělí!), určitá pravidla platí pro všechny. Odborníci doporučují jíst čtyřikrát až šestkrát denně. To zahrnuje tři hlavní jídla – snídani, oběd a večeři – a jednu až tři svačiny nebo malé jídla mezi nimi. Ale opět, toto je jen obecné pravidlo. Každé tělo je jiné a každé tělo má jiné potřeby.

Poslouchejte své tělo

Když je čas na jídlo, tělo nám dává signály - pocit hladu. Tyto signály jsou tu z nějakého důvodu – aby nás varovaly, že je čas doplnit palivo. A když tyto signály ignorujeme, může to mít negativní důsledky pro náš metabolismus. Ale opatrně, "jíst podle hladu" neznamená "jíst co je libo". Smyslem je poslouchat hlasy těla a dát mu to, co potřebuje a kdy to potřebuje.

Vyvážený jídelníček je základ

Ale poslouchat tělo a jíst podle hladu neznamená, že si můžete dát hranolky k snídani, čokoládu k obědu a kolu k večeři. Jak jsem řekla, je třeba poskytnout tělu to, co potřebuje. A to je vyvážený jídelníček plný bílkovin, tuků a sacharidů, ale také vitamínů a minerálů. Osobně dávám přednost stravě plné zeleniny, celozrnných výrobků a kvalitních bílkovin, ale opět – každé tělo je jiné.

Svačiny – naše tajné zbraně

Pohled na svačiny se v průběhu let mění. Některé školy byly proti svačinám a tvrdily, že narušují jídelní rozvrh. Ale já jsem obdivovatelka svačin. Říkám, dělejte si malou svačinu, když máte chuť. Cílem svačiny je udržet hladinu energie stabilní a zabránit hladovění, které by mohlo vést k přejídání. Svačiny by měly být malé a výživné, takže dejte přednost ořechům, jogurtu, ovoce nebo třeba kousek temné čokolády.

Rozptyl v časech jídla

Vždycky mě fascinovalo, jak dokážou někteří lidé jíst v pravidelných intervalech. Má to určitou logiku, protože tak udržujete stabilní hladinu cukru v krvi a energetický přísun. Ale pro mě je to těžké. Jsem maminka a mám práci. Někdy si ani nevzpomenu jíst do chvíle, než můj žaludek začne protestovat. Tady už to je spíše o osobní organisaci.

Příběh z mého života

Víte, jak jsem řekla, že mám syna, Viktora? Viktor má nekonečnou energii. Je jako malý strojek, který nikdy neskončí. A jednou mi dělal takový výtržnosti, že jsem kompletně zapomněla na oběd. Když jsem si to uvědomila, bylo už takřka čas na večeři. Ale není to nic, co by jeden oběd dokázal pokazit. Layersli jsme si a udělali si z toho malý piknik na zahradě. Viktor se měl za královnu a já se cítila naprosto jinak a lahodně. Běžný den se tak stal malým dobrodružstvím.

Ráno jako králové, večer jako žebráci

Jistě jste už slyšeli tohle rčení: „Jezte ráno jako králové, obědvejte jako prince a večeřte jako žebráci“. Na tom je něco pravdy. Snídaně by měla být bohatá, abyste ten den dobře začali. Oběd by měl být vyvážený a zahrnovat všechny základní živiny. A večeře? Večeře by měla být lehká, protože tělo má před spaním tendenci procesy zpomalit.

Tak a máme to tady. Jezte, když máte hlad, ale s rozumem. Dejte svému tělu, co potřebuje, a poslouchejte, co vám říká. A nezapomeňte – výjimky ze pravidel jsou naprosto v pořádku. Koneckonců, jsme jen lidé.