Co znamená 4 takt?

Co znamená 4 takt? říj, 1 2023

Úvod do světa taktu

Ahoj, jmenuji se Jiří a moje srdce bije ve čtyřtaktu. Nebojte se, nemám žádnou srdeční nemoc, mluvím o své vášni pro motory. Čtyřtakt, pro někoho možná slova, kterým nerozumí, ale pro nás milovníky motorů, se jedná o samotný základ. Ale co to vlastně ten čtyřtakt znamená? To je otázka, na kterou se pokusím odpovědět právě v tomto článku. A pokud vás motory nemají tak okouzlené jako mě, možná vás překvapí, jak je to celé zajímavé. A kdo ví, možná se i vy sami stanete milovníky čtyřtaktu.

Mechanika a princip čtyřtaktu

Udělal jsem studium téměř jako Sherlock Holmes, abych pro vás vše zjistil. To bylo něco jako rozkládání motoru našeho starého Trabanta, který stojí v garáži a snaží se pochopit, jak vše funguje. Martina nad tím jen kroutila hlavou, ale tonda, náš pes, mi byl věrným společníkem.

Základní princip čtyřtaktového motoru je, jak název napovídá, rozdělen do čtyř fází nebo také řečeno taktů. Tyto čtyři takty jsou: nasávání, stlačení, práce a vyfukování. Každý takt má svou důležitou roli v celém procesu a pokud jeden z nich nefunguje, motor nebude fungovat správně.

Nasávání začíná otevřením sání ventilu a pohybem pístu dolů, což vytvoří vakuum, které nasaje směs paliva a vzduchu do válce. Stlačení pak následuje zavřením ventilu a pohybem pístu nahoru, což stlačí směs paliva a vzduchu. Pak přijde třetí takt neboli jediný pracující takt. Svíčka zapaluje směs paliva a vzduchu, která exploduje a tím pohne píst dolů. Nakonec máme vyfukování, kde se otevře výfukový ventil a stlačený píst nahoru vytlačí spálené plyny z válce. A to je to, to je náš čtyřtakt!

Známé motory s čtyřtaktem

Bylo by nelogické mluvit o čtyřtaktu, aniž bychom se zmínili o některých z nejznámějších motorů, které tento princip využívají. Motory s čtyřtaktem jsou všeobecně používány v automobilovém průmyslu a lze je najít v mnoha moderních automobilech a motocyklech. Jistě jste slyšeli o některých z nich.

Čtyřtakt mimo automobilový průmysl

Víte, že čtyřtaktový princip není výsadou jen motorů automobilů a motocyklů? Je tak všudypřítomný, že se s ním můžete setkat i v řadě dalších oblastí. Například v lodních motorech, malých generátorech nebo dokonce v některých modelových letadlech. Ano, ani naše děti nejsou od tohoto principu ušetřeny. Můj syn Boris například rád staví modely letadel a čtyřtaktový motor se stal součástí jeho nejnovějšího modelu.

Budoucnost čtyřtaktu

Je těžké představit si, jak by vypadala budoucnost bez čtyřtaktu, když je nyní tak důležitý. Ačkoli se automobilový průmysl rychle mění a elektromobily získávají na popularitě, myslím, že se čtyřtaktové motory nebudou tak rychle opouštět. Existuje mnoho výzev, které elektromobilita ještě musí překonat, a čtyřtaktové motory stále nabízejí mnoho výhod, včetně jejich výkonnosti, spolehlivosti a množství dostupných paliv. Kdo ví, možná jednou uvidíme hybridní automobily s kombinací čtyřtaktových a elektrických motorů. To by bylo něco, co? O tom se ale bavíme už v jiném článku.