Co pomáhá na psychické problémy?

Co pomáhá na psychické problémy? lis, 7 2023

Přírodní lék na duševní přeťážení

V dnešní uspěchané době je často těžké najít chvilku pro sebe, a pokud se nám nedaří správně relaxovat, může to vést k problémům s psychickou pohodou. Věděli jste, že k nejlepším přírodním lékům na duševní přeťážení patří třeba procházky v přírodě, meditace či aromaterapie s účinnými esenciálními oleji? Ano, i takové „maličkosti“ mohou být nesmírně účinné a pomoci nám lépe zvládat stres a nepříjemné pocity.

Jednou, když byl Jiří na služební cestě a já zůstala sama doma s Dominikem, jsem si uvědomila, jak moc mi chybí chvíle pro sebe. A tak jsem začala hledat různé způsoby, jak se zbavit stresu a napětí. A věřte nevěřte, procházka v parku nebo polo hodina s aromaterapeutickým olejíčkem může udělat zázraky.

Hromadu energie dodá správná strava

Jídlo je naše palivo, a proto je extrémně důležité, co do svého těla vkládáme. Správná strava může napomoci k lepšímu psychickému zdraví, zejména pokud jde o potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vitamin B a další důležité živiny. A víte, co je na tom nejlepší? Tato zdravá jídla jsou přitom i výborná!

Já osobně miluji lososa, který je plný omega-3, a také ořechy a semínka, které přinášejí nálož energie a vitamínů. A Jiří? Ten si zase dopřává tmavou čokoládu, která obsahuje spoustu antioxidantů a zlepšuje náladu. Ano, i taková čokoláda může prospívat vašemu tělu a mysli, pokud ji konzumujete s mírou a vybíráte kvalitní varianty s vysokým podílem kakaa.

Důležitá je také fyzická aktivita

Fyzická aktivita má nespočet zdravotních výhod, včetně pozitivních účinků na psychiku. Cvičení uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu a pomáhají snižovat stres. Ať už je to aerobik, jízda na kole, jóga nebo pouze rychlá procházka, každá fyzická aktivita je prospěšná.

Já a můj manžel Jiří jsme velkými fanoušky aktivního životního stylu. Pravidelně chodíme na procházky a jiří dokonce hraje fotbal s přáteli. Samozřejmě, s malým synem je to trochu těžší, ale dělat cvičení jako rodina může být i zábavné. Například loupežníkove cvičení Dominikovi velmi baví a my se přitom všichni hýbeme.

Spánek – tajný klíč k lepší psychice

Dostatek kvalitního spánku je pro naši psychiku naprosto zásadní. Během spánku se totiž naše tělo regeneruje a mozku se dostává tak potřebný odpočinek. Pokud máte problémy se spaním, zkuste například před spaním vypnout veškeré elektronické zařízení, udělat si nějakou tu relaxační rutinu nebo poslouchat klidnou hudbu.

Kontaktujte odborníka, pokud je to nutné

Neměli bychom zapomínat také na to, že někdy si se svými psychickými problémy sami nevíme rady, a je potřeba obrátit se na odborníka. Psychoterapie, konzultace s psychologem nebo psychiatrem mohou být nezbytným krokem k nápravě našeho psychického zdraví. Nikdy nebojte požádat o pomoc, pokud ji potřebujete.

Je to něco, co dělám i já a je to naprosto v pořádku. Může být úlevou mluvit o svých pocitech a obavách s někým, kdo vás neodsuzuje a může vám poskytnout odborné rady a podporu.

Přijímejte sebe sami

Na závěr je třeba zdůraznit, jak důležité je přijímat se takové, jací jsme. To neznamená, že nemůžeme pracovat na zlepšení svého života nebo se snažit omezit stres, ale měli bychom se mít rádi takoví, jací jsme, včetně naší duševní stránky. Každý z nás má své slabiny a je to normální. Důležité je přijímat sebe sama se vším všudy a být k sobě laskaví.

Na konci dne si uvědomuji, že se nemusíme cítit dokonale každý den. Je normální mít špatné dny. Důležité je, jak se s nimi vypořádáme a jak se postaráme o své duševní zdraví. Takže ať už se rozhodnete pro procházku v přírodě nebo si dopřejete kousek tmavé čokolády, pamatujte na to, že starat se o své duševní zdraví je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat pro sebe.