Co jíst každý den?

Co jíst každý den? lis, 7 2023

Rozmanitost je klíčem k zdraví

Spoléhat se pouze na jeden typ jídla pro udržení vašeho zdraví je jako dávat všechna vaše vejce do jednoho košíku. Ačkoli potraviny jako brokolice, grepfrut a losos mohou být bohaté na vitamíny, minerály nebo omega-3 mastné kyseliny, žádný jednotlivý typ jídla nemůže poskytnout všechny živiny, které vaše tělo potřebuje pro optimální zdraví. Pravidelné střídání jídel a zkoušení nových potravin může být ten nejlepší způsob, jak zajistit, že dostáváte dostatek různých živin.

Každý den ovoce a zeleninu

Pro maximum vitamínů, minerálů a vlákniny se snažte jíst každý den pestrý výběr ovoce a zeleniny. Je těžké jíst příliš mnoho ovoce a zeleniny, takže je bezpečné jíst tolik, kolik chcete, a neomezeně to začleňovat do každého jídla a svačiny. Plus, věděli jste, že ovoce a zelenina jsou skvělý zdroj vody? To je důvod, proč se po konzumaci melounu či okurky občas cítíte náramně hydratovaní!

Nezapomeňte na bílkoviny

Většina z nás má tendenci konzumovat bílkoviny převážně během hlavních jídel, ale pro optimální zdraví bychom měli pravidelně konzumovat bílkoviny po celý den. To zahrnuje přidávání bílkovin do našich svačin. A nemusí to být vždy maso. Může to být například hrst ořechů, proteinový shake, i cottage sýr nebo vejce.

Živiny pro mozek

Některé potraviny mohou přímo přispět k zlepšení kognitivní funkce. To zahrnuje hrubé ořechy, borůvky, a losos, který je bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Ale nezapomeňte, že naše tělo potřebuje různorodost, takže se nesnažte jíst tyto potraviny na každé jídlo každý den. Variety je kořením života!

Cukr a sůl v kontrole

Přestože bychom měli být velmi opatrní s tím, kolik cukru a soli konzumujeme na den, to neznamená, že bychom měli tyto dvě věci z naší stravy zcela vyloučit. Cukr a sůl mohou přispět k chutnosti našeho jídla a pomáhají nám v některých případech lepšímu vstřebávání určitých živin. Důležité je konzumovat je s mírou a vědomím o jejich následcích.

Hydratace je nezbytná

Možná to zní překvapivě, ale i pití by mělo být součástí našeho každodenního stravovacího režimu. Dobrá hydratace je základním kamenem zdraví a dobrého fungování těla. Čistá voda, neperlivé minerálky, i bylinkové čaje jsou skvělou volbou. S těmi slazenými nápoji to však není tak jednoznačné a měli bychom je konzumovat s mírou.

Jak to všechno skloubit?

Možná si říkáte, jak je možné všechno toto pravidelně každý den konzumovat. Mým tajemstvím je plánování. Každý týden si vytvořím jídelníček s tím, co budeme s Borisem vařit a jíst, a podle toho také udělám nákup. Je to efektivní a ulehčuje mi každodenní rozhodování o tom, co dneska jím. Je to také způsob, jak mi Boris pomáhá v kuchyni a učí se, co je zdravé jídlo.