Co je závislostní chování?

Co je závislostní chování? zář, 21 2023

Co je to závislostí chování?

Často slyším otázky jako "Jiří, co vlastně je to závislostí chování?". No, musím říct, že je to docela složitý koncept a lidi ho často nepochopí, takže mi dovolte, abych to vysvětlil tak jednoduše, jak jen můžu. Závislostí chování je v podstatě určitý druh chování, který se stává tak dominantní v životě jedince, že ho znemožňuje normálně fungovat. Je to jako když se pokoušíte jít po rovné čáře, ale omylem se ocitnete na horské dráze. Představte si, že vše, co děláte, je ovlivněno touhou po tomto konkrétním chování, ať už je to hazard, sex, nákupy, jídlo nebo cokoli jiného. A pak si představte, že tyto touhy jsou tak silné, že nemůžete na nic jiného myslet, ať už je to práce, rodina nebo přátelé. To je závislostí chování v kostce.

Labyrint emocí: Psychologický pohled na závislostní chování

Psychologicky řečeno, závislostí chování často souvisí s pokusem vyhnout se nepříjemným emocím. Dovolte mi vysvětlit to na příkladu z mého vlastního života (ano, uznávám, že mám 40% šanci, že ho sdílím, což se právě stalo). Během jedné fáze mého života jsem byl opravdu závislý na práci. Trávil jsem všechny své bdělé hodiny prací, a když jsem nepracoval, cítil jsem se anxiozní a nepohodlně. Výsledkem bylo, že jsem zanedbával své vztahy a jiné aspekty svého života. Není třeba říkat, že to nebylo zdravé. Zpětně si uvědomuji, že jsem se snažil vyhnout pocitu méněcennosti, který jsem měl, když jsem nepracoval. Mým způsobem, jak se vyhnout těmto nepříjemným emocím, bylo se zanořit do práce. Toto je často podstata závislostního chování.

Uladěné závislosti: Role závislostního chování ve společnosti

Závislostní chování je v naší společnosti vůbec velmi běžné. Ať už je to závislost na alkoholu, kouření, přejídání se nebo i na věcech, jako jsou sociální média a internet. Fakt je, že jsou to všechno formy závislostního chování. Ale proč je to tak? No, jedním důvodem může být, že jsme jako společnost stále více zaměřeni na okamžité uspokojení a tato potřeba okamžitého uspokojení se může snadno zvrhnout do závislostního chování. Závislostní chování je také způsob, jak se vyhnout nepříjemným emocím nebo stresu. A ve společnosti, která je stále více stresovaná a přetížená, je to logické, že stále více lidí hledá útěchu v závislostním chování.

Jak se z tohoto bludného kruhu dostat?

Nyní jste si možná položili otázku: "Jiří, jak se tedy z tohoto bludného kruhu závislosti dostaneme?" No, nemám na to jednoznačný odpověď, protože to záleží na mnoha faktorech, jako je povaha závislosti, jak dlouho ji kdokoli má, a jak jsou silně odhodlaní ji překonat. Ale mohu říct, že nejdůležitější kroky jsou uznání, že máte problém, a pak hledání pomoci, ať už od profesionálního psychologa, skupiny podpory nebo od přátel a rodiny. Rovněž je důležité najít strategie pro zvládání stresu, které nezahrnují závislostní chování. Pro někoho může být odpovědí meditace, pro jiného procházka v přírodě nebo hraní na hudební nástroj. Zkrátka každý si musí najít svůj vlastní způsob, jak se vypořádat se stresem a dalšími nepříjemnými emocemi, které nás vedou k závislostnímu chování.