Co je to Světová zdravotnická organizace?

Co je to Světová zdravotnická organizace? srp, 16 2023

Co je to Světová zdravotnická organizace?

Pokud jste někdy slyšeli pojem "Světová zdravotnická organizace" (WHO), tedy v angličtině World Health Organization, mohl by vás zajímat její skutečný význam a cíle, které si tato organizace klade. Možná vás napadne, proč by měla být taková organizace vůbec důležitá. Ale věřte mi, bez WHO by svět vypadal velmi odlišně, a to zejména v oblasti veřejného zdraví. Už se nemůžu dočkat, až se s vámi podělím o všechno, co jsem o této organizaci zjistila. Koneckonců, jde o jednu z nejdůležitějších institucí na naší planetě.

Krátká historie Světové zdravotnické organizace

Roky a roky jsem studovala historii, a zajímavých faktů jsem nasbírala spoustu. Ale opravdu fascinující je historie WHO. Tato organizace byla založena 7. dubna roku 1948 a tento den je současně vyhlašován jako Světový den zdraví. Je to specializovaná agentura OSN, která se věnuje veřejnému zdraví. Jejím cílem je poskytnout všem lidem na celém světě co nejvyšší možnou úroveň zdraví. A víte co? Je na cestě k tomu, aby toho dosáhla, což je docela úžasné, když o tom tak přemýšlím.

Struktura Světové zdravotnické organizace

Struktura WHO je poměrně složitá, ale pro naše účely se zaměřme na některé klíčové prvky. WHO se skládá z 194 členských států, které jsou rozděleny do šesti regionálních kanceláří. Každá z těchto kanceláří má svého ředitele, který je jmenován Výkonným výborem WHO. Je tu však také generální ředitel, která je zvolena Světovým zdravotnickým shromážděním a je to nejvyšší post v organizaci. Momentálně je jím od roku 2017 dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zajímavým faktem je, že se stal prvním generálním ředitelem, který byl zvolen z několika kandidátů v otevřené volbě.

Co všechno dělá Světová zdravotnická organizace?

Není to jen o tom, stanovit standardy a pokyny ve zdravotnictví. WHO má mnoho dalších funkcí. Zabezpečuje imunizační programy proti nakažlivým chorobám, jako je polio, spalničky a žlutá zimnice. Vedle toho se zabývá i otázkami zdravotní politiky, jako je preventivní péče, reprodukční zdraví, výživa a dokonce i duševní zdraví. Rovněž monitoruje a hodnotí zdravotní trendy a situaci po celém světě. Když tak nad tím přemýšlím, ona toho opravdu dělá hodně!

Roli Světové zdravotnické organizace v době pandemie

Jestliže někdy v historii WHO ukázalo svou skutečně životně důležitou roli, bylo to během současné pandemie COVID-19. Organizace přijala vedoucí roli při koordinaci globálního úsilí v boji proti tomuto viru. Snažila se shromáždit odborníky ze všech oblastí, aby společně hledali nejlepší způsoby, jak se s pandemií vypořádat. Bylo to velmi těžké období a stále to pokračuje. Já sama jsem prošla koronavirem a byla to opravdu těžká zkouška. Ale když vidím veškeré úsilí, které WHO vynakládá, abychom se z pandemie dostali co nejlépe, cítím vděčnost a obdiv.

Jak Světová zdravotnická organizace financuje své aktivity?

Financování WHO je rozdělené na dvě hlavní části - povinné příspěvky od členských států a dobrovolné příspěvky od různých zdrojů. Povinné příspěvky tvoří menší část rozpočtu a jsou založené na schopnosti každého státu platit. Dobrovolné příspěvky pocházejí od různých zemí, organizací, nevládních organizací a soukromých subjektů. WHO se v posledních letech snaží více diversifikovat své zdroje financování, a tak i vy můžete svým příspěvkem přispět na její skvělou práci.

Kritika Světové zdravotnické organizace

Samozřejmě, jako každá velká organizace, i WHO čelí kritice. Některé hlavní body kritiky patří její sklon k birokracii, nedostatečná transparentnost a údajná neschopnost řešit některé významné zdravotní krize. Ale jak říkám ve svých blogových příspěvcích, kritika je prostě součástí života. Rozhodně bychom neměli zapomínat na všechno dobré, co WHO dělá pro naše zdraví a zdraví celého světa.

Jejich důležitost pro globální zdraví

WHO je jeden z klíčových hráčů na poli globálního zdraví. Bez její práce by byly země jako jednotlivé ostrůvky, každá se svými vlastními zdravotními politikami a standardy. WHO poskytuje univerzální platformu pro diskuse, koordinaci a spolupráci na otázkách veřejného zdraví. Bez této organizace by bylo mnohem těžší bojovat proti globálním zdravotním hrozbám, jako jsou pandemie chorob. Ať už máte k WHO jakýkoliv názor, jedno je jasné. Její práce je neocenitelná a my bychom měli být vděční za vše, co dělá pro náš svět.