Co je to ofsajd?

Co je to ofsajd? říj, 20 2023

Rozumění pravidlům: ofenzíva, defenzíva a ofsajd

Nedávno jsem si uvědomil, že přestože sleduji fotbal na profesionální úrovni už několik let, ofsajd je jedno z nejobtížnějších pravidel, kterému je třeba rozumět. Ofsajd v fotbale je prvek hry, který vyvolává nejvíce diskuzí. Je to takový ostře sledovaný detail hry, který může rozhodnout o výsledku zápasu. Vždyť kolikrát jsem sám seděl před televizí a dohadovat se, zda to byl ofsajd, nebo ne. No, nechci, aby mi to příště uniklo, a proto jsem se rozhodl, že se do toho pustím a celé to pravidlo si pořádně nastuduju. A proč se o to s vámi nepodělit, že? Tak pojďme na to společně.

Jak je definován ofsajd podle pravidel fotbalu?

Jak mnozí z vás dobře vědí, jde o situaci, kdy útočící hráč, nebo hráč týmu, který je v útoku, je blíže k soupeřově brankové čáře než míč a předposlední obránce, včetně brankáře. V praxi to znamená, že útočící hráč nesmí předbíhat míč ani obránce soupeřova týmu, pokud chce dostat přihrávku nebo dosáhnout na míč ve hře. Ale kolikrát jsem to sám viděl v praxi, jak je to o tolik náročnější. Čekat na tu správnou chvilku, kdy se odrazit do běhu, tak aby to nebyl právě ten prokletý ofsajd, je opravdu umění.

Ofsajd a jeho situace v kontextu celé hry

Tato pravidla se mění v závislosti na hře a situaci na hřišti. Například při výkopu z rohu, autu nebo přímém kopu není ofsajd považován za platný - já to vždycky říkám jako, že je to takový malý „free pass“. Je to jeden z těch fotbalových okamžiků, kdy můžete docílit skutečně emocionálně nabitých momentů. Mohlo by se zdát, že je to trochu nespravedlivé, ale ve skutečnosti to dodává hře napětí a strategii. Musíte si dobře promyslet, jak posíláte míč, protože pokud je vyslán špatně, může se to vymstít. Často tato specifika situace vyústí do gólových příležitostí, což dělá tuto část hry tak vzrušující!

Za jakých situací je ofsajd přehlížen?

Jedním z nejčastějších dotazů, které dostávám, je: „Jakube, proč sudí nepísknul ofsajd, když byl jasně ofsajd?“ A musím se smát, protože i já jsem si to říkal mnohokrát. Ale pravda je taková, že ofsajd je přehlížen za několika konkrétních situací a není to jen proto, že sudí něco přehlédl. Existují tři hlavní situace, kdy se ofsajd nepíská: když hráč dostane míč přímo od soupeře, když míč hráči přijde od jeho spoluhráče, který je za míčem, nebo když hráč stojí ve vlastní polovině hřiště v době, kdy byl míč poslán. Ale představte si tu koncentraci, kterou si musí udržovat rozhodčí, aby tyto situace nepřehlédl. Anička, moje jezevčice, by určitě za chvíli zaspala!

Co se stane, pokud je ofsajd přehlédnut?

Pokud je ofsajd přehlédnut a hráč skóruje, má to obrovský vliv na hru a výsledek zápasu. Sudí se mohou spolehnout na video rozhodčího, aby zkontrolovali hru a ujistili se, že nebyla udělána chyba. Pokud se po skórování gólu ukáže, že byl ofsajd přehlédnut, gól se obvykle zruší. A to je ten okamžik, kdy celý stadion buď vzletí do vzduchu štěstím, nebo se propadne smutkem. Věřte mi, že byla situace, že jsem byl toho času na hřišti a "nevstřelený gól", který byl zrušen kvůli ofsajdu, mi způsobil nejeden těžký rozčarování.

Jak se ofsajd nazývá v různých fotbalových kulturách?

Je zajímavé, jak je ofsajd nazýván v různých fotbalových kulturách. Ve Španělsku ho nazývají "fuera de juego", což znamená mimo hru. V Itálii se to nazývá "fuorigioco", což znamená venku, mimo hru. V Brazílii je to "impedimento", což znamená překážka. A ve Francii je to "hors-jeu", což znamená mimo hru. Ale ať už se to jmenuje jakkoliv, jde o to samé pravidlo a za všemi těmito názvy je skryta stejná základní myšlenka.

A teď, když už vím, co to je ten ofsajd, mohu sledovat své oblíbené zápasy s trochu větším klidem. A nejen to, ale mám pocit, že jsem svou hru na hřišti také trochu vylepšil. Ať už se zúčastním jakéhokoli rekreačního turnaje - a aby bylo jasno, odehrál jsem jich docela dost - teď si budu moci být jistý, že nebudu stát tam, kde nemám, a nezpůsobím týmu ofsajd, který by nám mohl vzít možnost skórovat.

Mějte se skvěle a pokud máte jakékoliv další otázky týkající se pravidel fotbalu, neváhejte mi napsat do komentů. Budu rád, když vám odpovím a pomůžu vám lépe porozumět této úžasné hře. A víte co? Třeba se pak budete dívat na fotbal s trochu jiným pohledem. Stejně jako já.