Co dělat když je člověk psychicky na dně?

Co dělat když je člověk psychicky na dně? lis, 7 2023

Kontrolujte své myšlenky

Nejsem odborník, ale jakmile přijdu k sebemenšímu konfliktu v mé mysli, vím, že je čas vzít kontrolu nad mými myšlenkami. Ano, to je výzva. Ovládat myšlenky je jako ovládat větrný mlýn, ale pokud chceme překonat psychické potíže, musíme se naučit skládat ten nekonečný proud myšlenek do krabic. Často jsou to myšlenky - obavy, nedostatek sebedůvěry, pocity viny - které nás posílají dolů spiralou beznaděje. Ale vždy si pamatujte, že myšlenky jsou jen myšlenky. Nejsou to fakta. Nejsou to pravdy. Jsou to jen produkty našich mysli. Takže ano, snažte se je ovládat. Snažte se ovládat, kam putují. Snažte se ovládat, co vytvářejí.

Znát své tělo

Vždycky říkám, že naše těla jsou jako velmi komplikované mašinky. Všechno je v nich propojené. Když se cítíme psychicky na dně, náše tělo to také cítí. Obrátit to naopak je také možné. Pokud věnujeme náš čas a energii péči o naše tělo, naše psychické zdraví na tom bude také lépe. Jezte zdravě. Cvičte. Dejte si spa den. Udělejte cokoli, co vás naplní energií a cítíte se lépe. Pokud jste já, tak možná vezmu Maxe na dlouhou procházku. Cítím se vždycky lépe, když jsem venku v přírodě. A Max také.

Naučte se relaxovat

Představte si, že se vaše tělo a mysl ocitnou uprostřed pralesa. Všude kolem vás je hluk. Křičí opice, cvrlikají ptáci, buší bubny.. Je to chaos. Ale pak, najednou, se všechno zastaví. Konečně je ticho. A vy se cítíte tak dobře. Relaxace je to ticho uprostřed chaosu. Je to místo, kde můžeme dýchat, odpočívat a znovu se nabít. Naučte se relaxovat. Meditace, jóga, procházky v přírodě, hudba... Je tolik způsobů, jak se dostat do toho klidného stavu. Najděte ten, který pro vás funguje nejlépe.

Komunikujte své pocity

Nedávno jsem měla den, kdy se mi prostě nechtělo vycházet z postele. Bylo to jedno z těch těžkých dnů, kdy jsem se cítila úplně mimo. A pak přišel Max, můj pes. Položil hlavu na mou postel a zíral na mě těma velkýma očima. A já jsem si uvědomila, že i když se Max nemůže vyjádřit slovy, komunikuje se mnou. Komunikuje své pocity. A v tu chvíli jsem se cítila lépe. Protože jsem věděla, že nejsem sama. Komunikace je klíčem. Komunikujte své pocity. Když se cítíte špatně, řekněte to. Buďte otevření. Buďte upřímní. A vždy mějte na paměti, že je v pořádku nevyhrát každý den. Je v pořádku jít do postele a říct: "Dneska to nebyl můj den. Zítra to bude lepší."

Obklopte se lidmi, kteří vás podporují

Představte si, že právě běžíte maraton. Venku je horko, slunce pálí a vy jste už na pokraji sil. Ale pak se na trati objeví skupina lidí. Jsou to vaši přátelé. A najednou máte novou energii. Najednou máte sílu pokračovat. Protože víte, že nejste sami. Protože víte, že jsou tu lidé, kteří vás podporují. Když jsme psychicky na dně, potřebujeme tyto lidi kolem sebe. Potřebujeme lidi, kteří nám budou poskytovat podporu, lásku a porozumění. Obklopte se lidmi, kteří vás podporují.

Najděte si koníčka, který vás baví

Mám přítelkyni, která si nedávno procházela těžkou dobou. Deprese, úzkosti - byla na samotném okraji. Ale pak se něco stalo. Objivila se malba. Začala malovat a najednou se všechno změnilo. Malba pro ni byla únikem. Byla to cesta z tmavého tunelu. Zjistila, že když maluje, svět se zastaví. Její myšlenky se ztiší. Její tělo se uvolní. Najít si koníčka, který vás baví, je tak důležité. Je to způsob, jak se dostat ze spirály negativních myšlenek a dát svému tělu a mysli příležitost k opravě.

Zapojujte se do komunity

Když jsem byla mladší, cítila jsem se často sama. Byl to ten druh osamělosti, který přichází s pocitem, že nikdo nechápe, co procházíme. Ale pak se něco stalo. Připojila jsem se k online komunitě lidí, kteří procházeli podobnými věcmi jako já. Najednou jsem nebyla sama. Najednou jsem měla lidi, kteří mě chápali. Zapojujte se do komunity. Najděte lidi, kteří procházejí tím samým. Najděte lidi, kteří vás podporují a pochopí, co procházíte.

Hledejte odbornou pomoc

Na závěr bych chtěla říct něco důležitého. Pokud se cítíte psychicky na dně, je důležité hledat odbornou pomoc. Psycholog, psychoterapeut nebo psychiatr, ti všichni jsou vyškoleni, aby vám pomohli. Nebojte se jim svěřit. Nebojte se jim říct, co prožíváte. Je to jejich práce pomoci vám. A věřte mi, oni chtějí pomoci. Já jsem také hledala odbornou pomoc a ulevilo se mi. Uvědomila jsem si, že nemusím tímto bojovat sama. Takže ano, nebojte se hledat odbornou pomoc.