Co dělá stres v těle?

Co dělá stres v těle? srp, 16 2023

Co to je ten stres?

Je to asi takové, když malý Miloš křeček najednou vykrade zobáčky Luddy papouška a pak se následujících pět hodin hraje na skrývačku pod gaučem. Znáte ten pocit? No přesně... prostě stres! Stres je přirozená reakce našeho těla na náročné situace. Může být vyvolán jakémkoliv druhem tlaku či napětí, ať už je to práce, rodina, zdraví nebo současná politická situace.

Stres úzce souvisí s naším nervovým systémem, který nám pomáhá reagovat na vnější podněty. Když jsme vystaveni stresu, naše tělo vydává hormony jako je adrenalin a kortizol, které nás připraví na to, co nás čeká. Tyto hormony způsobují zvýšení srdeční frekvence, krevního tlaku a hladiny cukru v krvi. Někdy to může být užitečné - například když potřebujeme rychle utéct před medvědem.

Jak reaguje tělo na stres?

Ale což, z medvědů nemáme v Brně strach, že? Tady se spíše setkáváme s pracovními deadline, školními předměty a snažíme se vybalancovat rodinný život. Proto je důležité pochopit, jak naše tělo na takový stres reaguje.

Stres vede k aktivaci našeho sympatiku - součásti autonomního nervového systému. To je těch pár vteřin, kdy máme pocit, že nás srdce "vyskočí z hrudi". Tyto fyzické reakce jsou považovány za "boj nebo útěk" reakci. A i když nás možná nikdo neprohoní po městě se sekerou, naše tělo na to tak může reagovat. Při delším stresu pak dochází k vyčerpání a snížení naší odolnosti vůči nemocem.

Stres a trávení - nečekané spojení

Podívejte, stres může mít také negativní vliv na trávení. Já vím, zní to divně, no ne? Kdo by čekal, že naše psychické rozpoložení může ovlivnit naše zažívání? Ale je to tak. Stres může způsobit různé problémy, jako jsou například žaludeční vředy, zácpa nebo průjem. Zeptejte se třeba někdy mého manžela, ten při prvním rande byl tak nervózní, že si poté musel doběhnout na záchod...

Stres také může způsobit, že se v našem těle hromadí volné radikály, které mohou poškozovat tkáně a buňky a způsobovat stárnutí a nemoci. Proto je důležité snižovat stres a zdravě se stravovat - pro naše zdraví je to dvojnásobně důležité.

Pozitivní stres... Je takový vůbec možný?

No a teď si asi říkáte, že stres je tak trochu pomyslný nepřítel, ze kterého bychom měli utíkat do nejbližších hor. Ale je tu malé překvapení. Existuje totiž i "pozitivní" stres, známý také jako eustres. Ano, slyšíte správně! Může být užitečný, protože nás motivuje a pomáhá nám dosahovat našich cílů. Například stres z nadcházející zkoušky nás může motivovat k tomu, abychom se učili a učivo si osvojili.

Naproti tomu, negativní typ stresu, který známe bohužel všichni, je tzv. distres. Tento typ stresu je dlouhodobý a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou deprese, vysoký krevní tlak a dokonce i srdcové choroby.

Jak na stres - tipy a triky

Jistě, všichni se potýkáme se stresem, ale jak si s ním poradit? Prvním krokem je pochopení toho, co vás stresuje a proč. Od toho se odvíjí další kroky.

Například mě stresuje, když jsou moje děti nemocné nebo když se dostanu do konfliktu s někým, na kom mi záleží. Když jsem podlehlá stresu, snažím se dělat věci, které mě uklidňují. Jako třeba jít na procházku do přírody, poslouchat relaxační hudbu nebo se projet na kole.

Existuje řada technik a cvičení, které vám mohou pomoci zvládnout stres. Můžete se naučit meditovat, což je skvělý způsob, jak se uklidnit a vrátit zpět do svého centra. Můžete také zkusit jógu nebo další typy fyzické aktivity. Důležité je najít si něco, co vám vyhovuje.

Stres a zdraví - neodmyslitelná součást života

Zkrátka a dobře, stres je něčím, s čím se musíme naučit žít. Je důležité pochopit, co to je, jak to ovlivňuje naše tělo a jak můžeme jeho negativní dopady minimalizovat. Vždy je lepší předcházet než léčit, tak proč nezačít již dnes?

Buďte k sobě ohleduplní a pečujte o své tělo. Například, uvidět, jak moje děti Jindřiška a Radomil se smějí a tvoří, nebo když mi Ludek zazpívá svou oblíbenou písničku, je pro mě okamžitým stresem. Tak hledejte malé radosti ve svém životě a věřte mi, že vám to pomůže zvládnout stres mnohem lépe!